Choroby uważane za główną przyczynę śmierci na świecie są w znacznej mierze wywoływane niezdrowym stylem życia, który obejmuje m. in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niewłaściwą dietę pełną niezdrowych tłuszczów, cukrów prostych i soli.
Kanadyjscy naukowcy obliczyli, że ludzie, którzy mają nadwagę lub są otyli, mogą stracić nawet do ośmiu lat życia.
Siła, z jaką podaje się rękę, może być wskazaniem długości życia.
Starsi mężczyźni, którzy doświadczają wysokiego poziomu stresu w codziennym życiu, są bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć niż rówieśnicy, którzy nie mają tak stresujących problemów.
Otyłość jest na celowniku badaczy. Ponieważ problem zatacza coraz szersze kręgi i dotyczy nie tylko krajów rozwiniętych, ale i rozwijających się, a odsetek otyłych ciągle rośnie, co chwilę dowiadujemy się, jak niszczy zdrowie. Teraz odkryto, że może skrócić życie nawet o 14 lat.
Kobiety o około 70 procent częściej niż mężczyźni doświadczają depresji, informuje amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego. Okazuje się też, że zmagając się z tymi zaburzeniami częściej doświadczają problemów z sercem.
Przesiadywanie na kanapie grozi różnymi dolegliwościami. Do listy już znanych problemów zdrowotnych dołączają nowotwory - zbyt długie pozostawanie w pozycji siedzącej może skutkować wyższym ryzykiem raka okrężnicy i endometrium
Najnowsze badania wykazały związek między niskim poziomem witaminy D i przedwczesną śmiercią, informuje Medical News Today.
Jeśli chodzi o zdolność do współodczuwania, w najwyższym stopniu cechują się nią starsze kobiety, ci którzy stracili kogoś bliskiego oraz osoby o naturalnie silnej umiejętności odczuwania stanów psychicznych innych. Natomiast wyższa empatia jest związana z większymi szansami na osiągniecie długowieczności.
Badania wskazują, że osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, mogą żyć dłużej niż ci, którzy nie wypełniają takich obowiązków.
Niski poziom czerwonych krwinek może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych.
Nowe brytyjskie badanie dostarczają kolejnych dowodów na to, że stosowanie tzw. „zachodniej diety" w dłuższej perspektywie nie jest korzystne.
Izolacja społeczna wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu u osób starszych, niezależnie od tego, czy uważają się za samotnych, informuje BBC News.
Duże badanie, obejmujące prawie pół miliona osób starszych, wykazało wyraźną tendencję: wraz ze wzrostem picia kawy zmniejsza się ryzyko wcześniejszej śmierci.
Jeśli chodzi o poszukiwanie porady na temat zdrowia, kobiety decydują się na to znacznie częściej niż mężczyźni, wynika z ankiety przeprowadzonej przez brytyjskie Narodowe Stowarzyszenie Farmaceutyczne (National Pharmacy Association).