Niektórzy nie mogą doczekać się wolnych dni, innych pracodawca musi „wypychać" na urlop. Nawet jeśli ci drudzy wydają się wyjątkowo pracowici, nie działają rozsądnie - odpoczynek od codziennych zajęć jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania. Okazuje się też, że może mieć znaczenie dla długości naszego życia.
Od jakiegoś czasu słyszymy o „epidemii" samotności. Współczesny styl zycia sprzyja rozluźnieniu więzów międzyludzkich i skazuje wiele sędziwych oraz schorowanych osób na izolację. Nawet u młodych i zdrowych ludzi odnotowuje się wysokie poziomy poczucia osamotnienia. Ustalono, że określone elementy stylu życia mogą nasilać lub osłabiać to zjawisko, przykladowo, kiepski sen nasila wrażenie osamotnienia.
Nie przesiaduj przed telewizorem czy ekranem komputera, częściej wstwaj i ruszaj się - jeśli zbyt długi czas spędzasz siedząc, silniej grożą ci różnorodne choroby, co najmniej czternaście.
Pacjenci z nowotworami, którzy stosują zbilansowaną dietę, wykazują aż o 65 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu choroby w porównaniu do pozostałych.
Kolejne testy dowodzą, że warto sięgać po ten popularny napój. Osoby pijące kawę cechują się o od kilku o kilkunastu proc. niższym ogólnym ryzykiem śmierci.
Nasz stan emocjonalny nie pozostaje bez wpływu na ciało. Samotność sprzyja nasileniu problemów z układem krążenia i sercem.
Samotnośc to prawdziwa plaga współczesnego świata. Choć nowe technologie pozwalają na pozostawanie w kontakcie z tymi, którzy fizycznie są daleko, jednocześnie pewne zmiany kulturowe doprowadziły do tego, że wielu ludzi, nie tylko starszych, odczuwa głęboką samotność. Zjawiskiem zainteresował się świat medyczny, bo okazuje się, że ma ono znaczący wpływ na nasz stan zdrowia.
Wielu ludzi nie ma okazji dobrze się wyspać w ciągu tygodnia i podczas weekendu starają się „odrobić straty" w długości odpoczynku. Dotychczasowe badania wskazywały, że najlepiej jest jednak sypiać stałą ilość godzin na dobę bez względu na dzień tygodnia, a odsypianie raczej szkodzi zdrowiu. Nowe testy dają nieco inny wgląd w sprawę.
Jeśli wypalasz jedną paczkę papierosów dziennie, to rocznie dochodzi do 150 mutacji w komórkach twoich płuc. Takie zmiany z kolei znacznie zwiększają ryzyko raka.
Sklepowe półki uginają się od gazowanych i niegazowanych napojów. Znaczna większość zawiera duże ilości cukru, a on jest uzależniający i im częściej sięgamy po te produkty, tym większą mamy na nie ochotę. Tymczasem poprzez picie tych napojów możemy wyrządzić sobie krzywdę - rzecz dotyczy nie tylko naszej sylwetki, ale i zdrowia. Ludzie, którzy sięgają po wspomniane napoje, mają o wiele większe ryzyko śmierci z powodu chorób serca.
Im wcześniej rozwija się cukrzyca typu 2, tym większe jest ryzyko chorób serca. Prawdopodobieństwo śmierci z ich powodów zwiększa się aż o 60 procent.
Jeśli chcesz dożyć setki, musisz: mieć hobby, wypijać dwie kawy oraz lampkę wina dziennie, a także regularnie ćwiczyć - oto odkrycia uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Z amerykańskich badań wynika, że więcej zgonów wśród ludzi starszych odnotowuje się w dni, w których zanieczyszczenie powietrza jest wyższe niż przeciętnie.
Kolejne badania dowodzą, że depresja nie tylko obniża jakość życia, ale wręcz może je skrócić, ostrzegają kanadyjscy uczeni.
Tak powszechny obecnie siedzący tryb życia odpowiada za kilka procent wszystkich zgonów.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem