W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich jury konkursowe ogłosiło zwycięzców 7. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd. W kategorii „Warszawski Twórca" medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł uhonorowany został Wiesław Myśliwski.
Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2010 został peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa. Poinformował o tym w Sztokholmie Peter Englund sekretarz Szwedzkiej Akademii, która co roku przyznaje tę najbardziej prestiżową na świecie nagrodę literacką.
To ostatnio dość modne w USA i krajach zachodnich, i nie ma powodu, dla którego nie mogłoby być interesujące dla polskich seniorów. Pisanie daje radość, może mieć efekt terapeutyczny, a wreszcie, to po prostu ciekawe przedsięwzięcie. Redaktorzy AARP radzą, jak się do tego zabrać.
Jak wynika z danych Instytutu Książki na początku 2009 roku powiększyła się liczba Dyskusyjnych Klubów Książki. Obecnie przy bibliotekach w całej Polsce działa ich już 522.
Irit Amiel urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej jako Irena Librowicz. Jej rodzice zginęli w Treblince, a ona sama ocalała na aryjskich papierach, ukrywana przez Polaków. Po wojnie, za namową Antka Cukiermana przyłączyła się do organizacji Bricha i nielegalnie wraz z grupą młodzieży przedostała się do Palestyny. Początkowo mieszkała w kibucu. Jest pisarką i tłumaczką. Pisze po polsku i po hebrajsku. Zadebiutowała w 1994 r. tomikiem wierszy hebrajskich, które w tym samym roku ukazały się także w języku polskim pt. "Egzamin z Zagłady". Po polsku opublikowała też tomiki poezji: "Nie zdążyłam" (1998) oraz "Wdychać głęboko"(2003). Największe uznanie przyniósł jej jednak zbiór opowiadań "Osmaleni" (1999), nominowany w 2000 r. do nagrody Nike. W 2008 r. ukazał się kolejny tom prozy Amiel - "Podwójny krajobraz".