W pierwszą niedzielę Adwentu tradycyjnie już rozpoczeło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To dwudziesta edycja akcji charytatywnej organizowanej przez trzy organizacje charytatywne powiązane z kościołami - Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego.
9 maja w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się nabożeństwo z udziałem berlińskiego Chóru Towarzystwa Bachowskiego oraz Camerata Academia Varsovia.
"Podziel serce - pomnóż miłość" - pod takim hasłem odbywa się XIX edycja ekumenicznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W 2011 roku katolicka Caritas, protestancka Diakonia i prawosławny Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec.
Polacy rzadko mają okazję nawiązywać osobiste kontakty z wyznawcami innych religii. Mimo to, na ogół nie mieliby problemów z zaakceptowaniem ich w swoim otoczeniu – jako kolegów i przełożonych w pracy czy też jako najbliższych sąsiadów. Trudniej byłoby im przyjąć wyznawców innych religii do grona swoich bliskich, w roli zięcia lub synowej – wynika z sondażu CBOS. Zdecydowanie najbliżsi Polakom są wyznawcy prawosławia: większość nie miałaby nic przeciwko bliskim rodzinnym relacjom z przedstawicielami tego wyznania. W kolejnym kręgu bliskości znajdują się protestanci i wyznawcy judaizmu – ponad połowa badanych przyjęłaby ich do swojej najbliższej rodziny. Kontrowersyjne za to byłoby małżeństwo dziecka z buddystą, świadkiem Jehowy czy muzułmaninem.
Billy Graham, popularny amerykański kaznodzieja baptystyczny, przebywa w szpitalu. Leczy się z powodu zapalenia oskrzeli.
Wrocław – miasto spotkań, współpracy ponad podziałami, tolerancji i wielu kultur. W ten wizerunek doskonale wpisuje się Festiwal Kultury Protestanckiej, który po kilku latach zdobył już stałe miejsce na mapie wrocławskich wydarzeń społeczno – kulturalnych.
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ( 1 Kor 15,51-58). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski.
Ekumeniczno - charytatywny koncert w w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie zainaugurował 18. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. W akcji biorą udział Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławne Dzieło Miłosierdzia ELEOS, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Tegorocznymi laureatami "Śląskich Śzmaragdów" są prof. Jan Herma oraz Kazimierz Kutz. Wyróżnienie jest przyznawane przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ludziom wznoszącym się ponad podziały religijne, narodowościowe i kulturowe.
Jakkolwiek starzenie się związane jest z pewnymi stratami - intensywniejszym wypadaniem włosów, problemami z pamięcią krótkoterminową, utratą nienagannej sylwetki - jest coś pozytywnego, co zdobywa wraz z upływem czasu: to mądrość. Archetypiczny mądry starzec funkcjonuje w świadomości powszechnej nie bez przyczyny: rozsądek, rozległa wiedza, a także głęboka duchowość są przypisywane seniorom dzięki ich życiowemu doświadczeniu. Nic jednak nie przychodzi „ot tak", nad rozwojem w każdej dziedzinie trzeba pracować - dotyczy to także życia duchowego.
Wrocław, historycznie miasto pogranicza - wielu kultur, narodów oraz religii - powraca od pewnego czasu do swej wielusetletniej tradycji miasta tolerancji i dialogu. Praktycznym przejawem tego stanu rzeczy są wrocławskie wydarzenia i imprezy kulturalne eksponujące lokalne, regionalne, ponadregionalne, a także globalne dziedzictwo kulturowe. W odrodzoną we Wrocławiu tradycję interakcji i współdziałania ponad podziałami doskonale wpisuje się nadchodzący Festiwal Kultury Protestanckiej.
W środę 27 kwietnia zmarł David Wilkerson, pastor kościoła Times Square Church w Nowym Jorku pracujący z młodzieżą i ludźmi z marginesu społecznego, autor słynnej książki „Krzyż i sztylet". Pastor zginął w wypadku samochodowym.
Zgodnie ze statystykami znaczną większość ludzi na świecie stanowią osoby związane z jakąś religią. Jakkolwiek odmienność treści wierzeń bywa diametralna, w wielu z nich modlitwa stanowi główną formę kultu i rudymentarny rytuał. Każdy człowiek wychowany w danej wierze wie, jak brzmią podstawowe modlitwy, ale znajomość Ojcze Nasz, treści modlitw składających się na salat, czy form kadiszu nie wyczerpuje tematu. Jaki jest najlepszy sposób na modlitwę i co jest jej istotą, wskazują eksperci różnych wyznań.
W sobotę w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej, została zainaugurowana czwarta edycja Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku (MATW). Uczestnicy wysłuchali wykładu rektora EWST dr hab. Wojciecha Szczerby, pt. "Protestantyzm? A cóż to za sekta?".
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji. Nawet ci, którzy nie czują się związani z Kościołem, zwykle spędzają Wielkanoc, jak nakazuje zwyczaj - przy uroczystym śniadaniu, na którym podaje się biały barszcz, poświęcone uprzednio jajka, białą kiełbasę. Rodzima tradycja jest dobrze znana, chętnie wypełniamy rytuały i kultywujemy zwyczaje, jak jest jednak z wiedzą o sposobie spędzania Świąt za granicą?