502 lata temu augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, zgodnie z ówczesnym zwyczajem przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Dotyczyły one nadużyć w Kościele zachodnim, szczególnie tych, które związane były ze sprzedażą odpustów. Tak rozpoczęła się Reformacja.
Tegoroczna edycja odbywającego się we Wrocławiu Festiwalu Kultury Protestanckiej jest poświęcona radości. Tytuł IX FKP to #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, a jego symbolerm stała się uśmiechnięta buźka znana z emotikonów. Wśród licznych wydarzeń festiwalowych znalazly sie i takie, które w szczególny sposób mogą zainteresować osoby dojrzałe.
Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok 2018 obfituje także w wiele innych ważnych rocznic, które związane są z wolnością - głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej.
Dokładnie 500 lat temu, 31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 Tez przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Tezy sformułowane w języku łacińskim skierowane były do teologów jako podstawa do dyskusji. Wywołały konsekwencje, których nikt nie był w stanie przewidzieć.
W tym roku mija 500 lat od momentu, w którym augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Jubileusz Reformacji jest głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej. Senior.pl patronuje tegorocznemu Festiwalowi.
Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom". Tegoroczne hasło brzmi „Płomień miłosierdzia”. W ramach akcji sprzedawane sa świece, z których dochód przeznaczany jest na potrzeby dzieci z ubogich rodzin.
„Pieśni wiary” – pod takim hasłem będzie odbywał się VI Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu. Przez tydzień w różnych częściach miasta będzie można nie tylko posłuchać chrześcijańskiej muzyki, ale także dowiedzieć się więcej na temat jej korzeni. W programie FKP znalazły się koncerty, warsztaty, spotkania z artystami i wykłady.
W pierwszą niedzielę Adwentu po raz kolejny rozpocznie się ekumeniczna akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W katolickich, prawosławnych i protestanckich kościołach można będzie kupić świece, z których dochód przeznaczony jest na pomoc najuboższym dzieciom.
Księga Henrykowska i Akta Braci Czeskich polskimi propozycjami na Listę "Pamięć Świata" UNESCO - zdecydował Polski Komitet Programu "Pamięć Świata" UNESCO, któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak.
Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku rozpoczyna wiosenno – letnią edycję spotkań z Seniorami, rozpoczynającą się już w najbliższy piątek. W programie spotkań na najbliższe miesiące znajdują się między innymi wykłady na temat różnych religii, wyznań i kultur, warsztaty artystyczne, możliwość bliższego poznania niektórych fragmentów Biblii, wycieczka śladami mniejszości wyznaniowych we Wrocławiu oraz wiele innych atrakcji.
W pierwszą niedzielę Adwentu tradycyjnie już rozpoczeło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To dwudziesta edycja akcji charytatywnej organizowanej przez trzy organizacje charytatywne powiązane z kościołami - Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego.
9 maja w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się nabożeństwo z udziałem berlińskiego Chóru Towarzystwa Bachowskiego oraz Camerata Academia Varsovia.
"Podziel serce - pomnóż miłość" - pod takim hasłem odbywa się XIX edycja ekumenicznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W 2011 roku katolicka Caritas, protestancka Diakonia i prawosławny Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec.
Polacy rzadko mają okazję nawiązywać osobiste kontakty z wyznawcami innych religii. Mimo to, na ogół nie mieliby problemów z zaakceptowaniem ich w swoim otoczeniu – jako kolegów i przełożonych w pracy czy też jako najbliższych sąsiadów. Trudniej byłoby im przyjąć wyznawców innych religii do grona swoich bliskich, w roli zięcia lub synowej – wynika z sondażu CBOS. Zdecydowanie najbliżsi Polakom są wyznawcy prawosławia: większość nie miałaby nic przeciwko bliskim rodzinnym relacjom z przedstawicielami tego wyznania. W kolejnym kręgu bliskości znajdują się protestanci i wyznawcy judaizmu – ponad połowa badanych przyjęłaby ich do swojej najbliższej rodziny. Kontrowersyjne za to byłoby małżeństwo dziecka z buddystą, świadkiem Jehowy czy muzułmaninem.
Billy Graham, popularny amerykański kaznodzieja baptystyczny, przebywa w szpitalu. Leczy się z powodu zapalenia oskrzeli.