Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Dotyczy około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70% panów, którzy ukończyli 60 lat. Choroba stanowi poważny problem społeczny ze względu na częstość występowania, a wobec starzejącej się populacji wkrótce będzie dolegliwością powszechną. Na szczęście, badania profilaktyczne i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie zwykle umożliwia szybkie i skuteczne zniwelowanie objawów choroby.
U pacjentów z rozpoznanym rakiem stercza, przed planowaną radykalną radioterapią, wskazane jest zastosowanie hormonoterapii, co powoduje zmniejszenie rozmiarów guza. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć obszar napromieniania i przez to zmniejszyć jego skutki uboczne.
9 grudnia w Warszawie i 14 grudnia w Szczercowie odbędą się spotkania dotyczące profilaktyki raka prostaty w ramach Programu „Rak to nie wyrok”. Współorganizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.
Na temat zdrowia intymnego kobiet mówi się bardzo dużo. Media często poruszają ten problem, a kobiety coraz świadomiej podchodzą do tematów związanych ze zdrowiem ich układu moczowo-płciowego. Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie intymne mężczyzn, znajomość tego problemu wypada znacznie gorzej. A dolegliwości te dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.
Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, definiuje się jako niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w ilości sprawiającej problemy zdrowotne lub społeczne. Odmienne przyczyny powodują określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, na jakiś rodzaj nietrzymania moczu cierpi 35-30% pacjentek po 45 roku życia.
Palma sabałowa (Saw Palmetto) rośnie we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, jest to drzewo osiągające wysokość do trzech metrów i rodzące jagody, które stanowią naturalny lek na liczne dolegliwości.
Czas na dobre porzucić brawurę oraz stereotyp macho i przeanalizować realne dane statystyczne. Biorąc pod uwagę osoby w wieku do 85 lat w Stanach Zjednoczonych na jednego mężczyznę przypadają 2,2 kobiety, w grupie do 90 lat stosunek ten wynosi 1:3. Choroba wieńcowa jest trzykrotnie częściej diagnozowana wśród mężczyzn, którzy mają depresję. Liczba samobójstw mężczyzn jest wyższa niż kobiet w każdej grupie wiekowej.
Rak prostaty to jedna niebezpieczniejszych chorób dotykających mężczyzn, badania dowodzą, iż podjęcie leczenia operacyjnego przedłuża życie.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH - benign prostatic hyperplasia) - jest schorzeniem wyjątkowo częstym w męskiej populacji. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa choroba ta nabiera szybko na znaczeniu. Dotyczy ona około połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.
Stres, pośpiech i nieprawidłowe odżywianie, to najwięksi wrogowie męskiej kondycji. Obchodzony dziś Dzień Mężczyzny stanowi doskonałą okazję do przypomnienia panom, że odpowiednia dieta i aktywność fizyczna przyczynią się zachowania zdrowia i kondycji.
Rozpoczęła się pierwsza edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Teva - 360 stopni dla zdrowia”, którego celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do badań profilaktycznych, odgrywających kluczową rolę w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. W ramach akcji pacjenci w całej Polsce będą mieli okazję skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego, badań stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, badań gęstości kości, a także badań urologicznych i spirometrycznych.
Czy zawsze się wysypiasz czy też często wstajesz w nocy by oddać mocz? Odczuwasz dolegliwości w jego oddawaniu? Stają się one coraz bardziej dokuczliwe?
24 października 2007 w Pałacu Pugetów w Krakowie rozpoczyna się cykl debat społeczno-medialnych poświęconych propagowaniu profilaktyki zdrowotnej wśród kobiet. To sekwencja spotkań popularyzujących najnowsze metody zapobiegania różnym groźnym chorobom cywilizacyjnym (między innymi nowotworowym, chorobom układu krążenia, otyłości, osteoporozie). Cykl potrwa od października do maja 2008.
W dniach 1-14 października w ponad stu gabinetach w całej Polsce lekarze będą prowadzili bezpłatne konsultacje w zakresie zaburzeń erekcji w ramach kampanii „Męskość znaczy zdrowie”. Przez dwa tygodnie zainteresowani będą mogli skorzystać z pomocy lekarzy seksuologów i urologów.
Po sześciu miesiącach od momentu wejścia na rynek producent Maxigry, leku na zaburzenia erekcji, myśli o jej zgłoszeniu do refundacji. Jesienią wniosek w tej sprawie najprawdopodobniej trafi do Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej producent leku przeprowadzi konsultacje społeczne i środowiskowe.