Naukowcy, zidentyfikowali warianty ludzkiego DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), które zwiększają możliwości prognozowania na podstawie testu wykorzystywanego do pomiaru swoistego antygenu sterczowego (PSA) - białka wytwarzanego przez normalne komórki prostaty, którego poziom jest podwyższony w przypadku obecności nowotworu. Wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.
Wielu zadaje sobie pytanie, jak to się dzieje, że niektórzy mężczyźni długo pozostają aktywni seksualnie i nie narzekają na problemy z sercem, choć pozostałe elementy ich stylu życia nie odbiegają od cechujących tych panów, którzy unikają zbliżeń. Najwyraźniej nurtowało to włoskich uczonych, bo postanowili sprawdzić, jak się ma seks do chorób sercowo-naczyniowych.
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator" zostało członkiem International Kidney Cancer Coalition (IKCC), czyli Międzynarodowej Koalicji Pacjentów Chorych na Raka Nerki. To pierwsza tego typu inicjatywa na światową skalę.
Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki raka prostaty. Na raka prostaty rocznie zachorowuje ok. 8 tys. mężczyzn. Kampania „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem” zachęca mężczyzn do przełamania wstydu i zadbania o własne zdrowie.
Ponad 61% mężczyzn odczuwających problemy ze strony układu moczowo - płciowego, np. gwałtowne parcie na mocz uważa swoją dolegliwość za krepującą. Wstyd sprawia, że wielu pacjentów zgłasza się do urologa w momencie, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Blisko 80% mężczyzn rezygnuje lub ogranicza swoje życie seksualne z powodu chorób układu moczowo - płciowego, np. łagodnego rozrostu prostaty. Jednym z czynników, które mogą pomóc zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce schorzeń urologicznych jest właściwie zbilansowana dieta.
Jak informuje „British Journal of Cancer", u pacjentów z rakiem prostaty zastosowano eksperymentalną terapię dźwiękiem, która okazała się skuteczna i nie powodowała wielu efektów ubocznych. Terapię zastosowali medycy z University College Hospital I Princess Grace Hospital.
Aż do połowy XIX wieku leczenie pijawkami stosowane było głównie przez tzw. znachorów. Medycyna konwencjonalna wzbraniała się przed uznaniem tej metody za skuteczną, jednak badania wykazały efektywność stosowania pijawek w terapii wielu chorób. Dziś hirudoterapia „wraca do łask".
W Polsce istnieje problem z rozmowami o kłopotach łóżkowych. „Zaledwie 30% par rozmawia ze sobą o problemach związanych z życiem seksualnym, gdy takie pojawią się w ich związku. Brak edukacji seksualnej w okresie dojrzewania powoduje, że nie umiemy się otworzyć, rozmawiać o problemach, wstydzimy ich i jesteśmy zablokowani", mówi seksuolog, profesor Andrzej Depko.
Ziarno nie jest pożywieniem jedynie dla ptaków. Jeśli dotychczas nasiona nie znalazły się w twojej diecie, dopisz je do listy zakupów, radzą eksperci sagazone. Nasiona dyni, sezamu, słonecznika to prawdziwy koktajl odżywczy. Zawierają dużą ilość podstawowych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za przebieg funkcji życiowych i aminokwasów potrzebnych do formowania białka, witaminy A, B, C oraz minerały: wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, selen i mangan.
Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Dotyczy około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70% panów, którzy ukończyli 60 lat. Choroba stanowi poważny problem społeczny ze względu na częstość występowania, a wobec starzejącej się populacji wkrótce będzie dolegliwością powszechną. Na szczęście, badania profilaktyczne i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie zwykle umożliwia szybkie i skuteczne zniwelowanie objawów choroby.
U pacjentów z rozpoznanym rakiem stercza, przed planowaną radykalną radioterapią, wskazane jest zastosowanie hormonoterapii, co powoduje zmniejszenie rozmiarów guza. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć obszar napromieniania i przez to zmniejszyć jego skutki uboczne.
9 grudnia w Warszawie i 14 grudnia w Szczercowie odbędą się spotkania dotyczące profilaktyki raka prostaty w ramach Programu „Rak to nie wyrok”. Współorganizatorem spotkań jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.
Na temat zdrowia intymnego kobiet mówi się bardzo dużo. Media często poruszają ten problem, a kobiety coraz świadomiej podchodzą do tematów związanych ze zdrowiem ich układu moczowo-płciowego. Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie intymne mężczyzn, znajomość tego problemu wypada znacznie gorzej. A dolegliwości te dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.
Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, definiuje się jako niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w ilości sprawiającej problemy zdrowotne lub społeczne. Odmienne przyczyny powodują określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, na jakiś rodzaj nietrzymania moczu cierpi 35-30% pacjentek po 45 roku życia.