Co roku, kiedy wreszcie nadchodzi czas letnich wakacji, łapczywie chłoniemy pierwsze promienie słońca. Jedyne, czego pragniemy po zimnych i ciemnych miesiącach, to ogrzać blade ciało centymetr po centymetrze. Jak reaguje skóra, przez długi czas skrzętnie chowana i odzwyczajona od przyjemnych, ale w nadmiarze groźnych promieni słonecznych? Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania się do tego gorącego flirtu ze słońcem.
Opalone ciało wygląda ładnie i mniej widoczne są na nim przebarwienia oraz inne niedoskonałości skóry. Lato w pełni i okazji do kąpieli słonecznych nie brakuje, z czego wielu ludzi skwapliwie korzysta. Trzeba jednak „brązowieć" rozsądnie - pomoże w tym odpowiednia dieta.
Całe życie na Ziemi zależy od promieniowania, ciepła i energii słońca. Długo wyczekiwane promienie słoneczne dodają energii, poprawiają nastrój oraz wpływają na syntezę witaminy D w organizmie. Niosą jednak ze sobą również duże zagrożenia - o negatywnym wpływie promieniowania UV na skórę wie niemal każdy, nie wszyscy jednak pamiętają, że promienie słoneczne mają również niebagatelny wpływ także na nasze oczy. W przypadku wzroku promienie UV to nie tylko problem lata i pełnego słońca.
W pogoni za młodszym wyglądem chętnie wierzymy w rozmaite informacje o efektywności upiększających działań, zabiegów, preparatów, etc. Niektóre z nich z niezwykłą łatwością się rozpowszechniają i ulegając niesprawdzonym danym, liczymy na urodowy cud. Oto kilka popularnych mitów dotyczących odmładzania.
Tylko 6 procent Polaków chroni oczy przed UV niezależnie od pogody – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie organizatorów kampanii edukacyjnej „Chroń swój wzrok cały rok”. 38 procent z nas zwraca uwagę na promieniowanie UV tylko gdy świeci słońce, a aż 56 procent nie przywiązuje wagi do ochrony oczu przed UV. Świadomość konieczności ochrony wzroku przed UV jest najwyższa wśród kobiet i osób młodych. Niespełna połowa z osób noszących okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, wie, że są one wyposażone w filtr UV.
Czas upływa nieubłaganie i nawet dobra dieta oraz regularne ćwiczenia nie są w stanie całkowicie powstrzymać oznak starzenia się. Są jednak i dobre wiadomości - mamy jednak znaczny wpływ na intensywność tego procesu.
Stres jest niezbywalnym elementem życia, niegdyś miał bezpośredni wpływ na zdolność przetrwania, dziś oddziałuje m. in. na naszą kreatywność i zdolność uczenia się. Jednak, kiedy się przedłuża i odczuwamy go zbyt często - jego skutki są katastrofalne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.
Świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą intensywne słońce jest relatywnie niedawna. Dzisiaj doświadczamy skutków wcześniejszej niewiedzy i/lub nieostrożności. I choć obecnie informacje o zagrożeniu są szeroko dostępne, ciągle wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa.
Widoczny na skórze upływ czasu to zupełnie normalny proces, który co prawda można starać się osłabiać, ale zupełnie wyeliminować się nie da. Wraz z dyktatem młodego wizerunku zagadnienie wszelakich działań, zabiegów i kosmetyków anti-aging stało się bardzo popularne, a w związku z tym wokół tematu powstało kilka mitów. Nie daj się im zwieść.
Uczeni po raz pierwszy pokazali, w jaki sposób powstają uszkodzenia DNA, które mogą wystąpić w skórze w związku z ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe słońca. Uszkodzenia te skutkować mogą i problemami ze zdrowiem (nowotworem), i szybszym starzeniem się (zmarszczkami).
Moda na brody wróciła, chętnie noszą ją zarówno celebryci, jak i zwykli ludzie. Trendowi temu towarzyszy dyskusja nad wpływem brody na zdrowie.
Dostarczanie sobie odpowiedniej dawki witaminy E zmniejsza stres oksydacyjny w układzie odpornościowym.
Spożywanie alkoholu może sprawić, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe.
Spierzchnięte usta, przesuszone dłonie czy rumień na twarzy – to typowe zimowe problemy ze skórą wielu kobiet. Niskie temperatury i silny wiatr nie sprzyjają naszym dłoniom i twarzy. Jak ustrzec się zimowych kłopotów ze skórą, podpowiada doktor Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej.
Każdy z nas chce cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej. Z tego powodu powinniśmy zadbać o nasze oczy nieco troskliwej. Noszenie okularów przeciwsłonecznych, odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia czy telewizora mogą tu nie wystarczyć. Nasz wzrok musimy chronić od wewnątrz, najlepiej stosując dietę bogatą w luteinę i składniki wspomagające jej przyswajanie.