Zdecydowana większość Polaków (72%) przynajmniej raz w roku cierpi na dolegliwości związane z grypą i przeziębieniem - wynika z badania OTC Track realizowanego przez TNS OBOP. Kobiety chorują częściej (77%) niż mężczyźni (67%).
Według szacunków UNAIDS na świecie żyją ok. 33 miliony osób zakażonych i chorych na AIDS. Z powodu choroby w 2007 roku zmarło 2,1 mln osób. Każdego dnia na świecie wirusem HIV zakaża się ok. 7 tys. osób (blisko 10% z nich to dzieci). Około 50% zakażeń dotyczy osób między 15 a 24 rokiem życia. Każdego dnia na świecie umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS około 6 tys. osób. 1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS.
Mówi się o nim znacznie mniej, niż o raku piersi, co oczywiście nie znaczy, że jest mniej groźny. Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 nowych zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście jest on jedną z najłatwiej uleczalnych form raka - jeżeli został wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 100%.
Na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia nadal znajduje się prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu i 6 milionów złotych, które NFZ chce zapłacić lekarzom POZ za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 – latków – informuje Dziennik Bałtycki.
Światowy Dzień Serca to okazja do promowania zdrowego stylu życia oraz szansa na podkreślenie znaczenia profilaktyki.
Zgodnie z twierdzeniem głoszącym, że lepiej zapobiegać niż leczyć NFZ planuje zwiększyć środki przeznaczone na profilaktykę nowotworów.
Łódź bierze przykład z Krakowa i oferuje mieszkańcom bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
Pobyt w szpitalu to dla każdego z nas stresujące wydarzenie, dodatkowy niepokój budzą wszelkie zabiegi czy operacje. Jedną z obaw związanych z pobytem w szpitalu jest lęk o to, czy wszystkie planowane zabiegi przebiegną pomyślnie.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii są kolejnym dowodem na to, że badania profilaktyczne mogą ocalić zdrowie a nawet uratować życie.
Cukrzyca to choroba, która w znacznym stopniu utrudnia życie, zwiększa też prawdopodobieństwo rozwoju innych chorób.
Lekarze i naukowcy często przypominają jak ważna jest profilaktyka i regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Ten ostatni element dbania o zdrowie jest szczególnie ważny jeśli nie znane są czynniki wywołujące chorobę. Jedną z chorób o niezbadanej do końca etiologii jest chłoniak.
Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej może pozwolić na zmniejszenie zachorowalności na wiele poważnych chorób.
Wiele osób wybiera się do lekarza dopiero po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Jedynym z najbardziej motywujących objawów jest ból.
Polki nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo niepokojące zjawisko zwłaszcza, że w przypadku chorób nowotworowych wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szanse na udane leczenie.
Chorób serca można uniknąć, albo przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jednym z ważnych elementów profilaktyki jest odpowiednia dieta.