W dniach 18 - 20 marca na terenie województwa małopolskiego i śląskiego odbywać się będą „Dni Dobrych Nawyków" - bezpłatne konsultacje alergologiczne, gastrologiczne, kardiologiczne oraz urologiczne.
Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami.
Wspomaganie odporności warto rozpocząć zanim dopadnie nas fala przeziębień i grypy. Zwłaszcza w świetle ostatnich zagrożeń - w czasie wzmożonej zachorowalności nasz organizm potrzebuje naturalnego wzmocnienia.
By zmienić niepokojące statystyki umieralności z powodu nowotworów Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina. jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Ministerstwo Zdrowia musi poprawić wdrażanie „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Kontrolerzy podkreślają, że część dotychczasowych przedsięwzięć jest zbyt kosztowna, źle zaplanowana, źle nadzorowana i mało efektywna.
Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem, które pomaga wykryć stany przednowotworowe i raka szyjki macicy, a wczesna diagnoza może pomóc wyleczyć je całkowicie. W Polsce kobiety mają już dostęp do nowoczesnego rozwiązania w dziedzinie badań cytologicznych - cytologii cienkowarstwowej (LBC).
65% lekarzy nie edukuje swoich pacjentów w zakresie zmiany złych przyzwyczajeń zdrowotnych, które mogą wpływać m.in. na schorzenia układu krążenia - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
27 września już po raz ósmy w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. Celem tej imprezy jest profilaktyka chorób serca.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony corocznie 7 kwietnia i zwraca uwagę na istotne problemy zdrowia publicznego. Jest to data upamiętniająca powstanie Światowej Organizacji Zdrowia 7 kwietnia 1948 r. W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia będą koncentrować się na problemie bezpieczeństwa jednostek ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych oraz przygotowaniu pracowników ochrony zdrowia do niesienia pomocy podczas katastrof.
Zdecydowana większość Polaków (72%) przynajmniej raz w roku cierpi na dolegliwości związane z grypą i przeziębieniem - wynika z badania OTC Track realizowanego przez TNS OBOP. Kobiety chorują częściej (77%) niż mężczyźni (67%).
Według szacunków UNAIDS na świecie żyją ok. 33 miliony osób zakażonych i chorych na AIDS. Z powodu choroby w 2007 roku zmarło 2,1 mln osób. Każdego dnia na świecie wirusem HIV zakaża się ok. 7 tys. osób (blisko 10% z nich to dzieci). Około 50% zakażeń dotyczy osób między 15 a 24 rokiem życia. Każdego dnia na świecie umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS około 6 tys. osób. 1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS.
Mówi się o nim znacznie mniej, niż o raku piersi, co oczywiście nie znaczy, że jest mniej groźny. Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 nowych zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście jest on jedną z najłatwiej uleczalnych form raka - jeżeli został wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 100%.
Na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia nadal znajduje się prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu i 6 milionów złotych, które NFZ chce zapłacić lekarzom POZ za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 – latków – informuje Dziennik Bałtycki.
Światowy Dzień Serca to okazja do promowania zdrowego stylu życia oraz szansa na podkreślenie znaczenia profilaktyki.