To pytanie retoryczne, czy warto kontrolować stan zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że działania prewencyjne są skuteczniejsze i zwyczajnie lepsze niż późniejsze leczenie, które może być skomplikowane, a w wielu wypadkach nawet nieskuteczne.
Bakteria E.Coli (pałeczka okrężnicy), o której ostatnio zrobiło się tak głośno, to szczep, którego zmutowana odmiana spowodowała panikę w całej Europie. Co kryje się pod tajemniczą nazwą Escherichia Coli? I co zrobić, aby uchronić się przed zakażeniem?
Używanie prezerwatyw, profilaktyczne podawanie leków antyretrowirusowych po ryzykownym kontakcie seksualnym i testowanie w kierunku zakażenia HIV - te trzy zasady powinien znać każdy.
Polki boją się osteoporozy, ale się nie badają. Według najnowszych badań TNS OBOP, przeprowadzonych na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 300 kobiet, aż 85 % respondentek po 40-stym roku życia obawia się o swoje kości. Mimo to aż trzy czwarte z nich nigdy w życiu nie wykonało pomiaru gęstości kości (densytometrii).
Słoneczne dni zachęcają do spacerów. Wykorzystajmy letnie miesiące, by zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia. Aktywność fizyczna, słońce i dieta bogata w wapń i witaminę D będą sprzymierzeńcami w walce z osteoporozą.
Istnieje związek pomiędzy zakażeniem wirusem HPV a rozwojem nowotworu gardła – takie wyniki badań zaprezentowało na początku czerwca Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologii Klinicznej. Do tej pory wirus HPV był znany przede wszystkim jako główny czynnik rozwoju raka szyjki macicy u kobiet.
Bakterie żyją na świecie od ponad 3 miliardów lat. Nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek istnieć przestaną. Szczepy niszczone przez antybiotyki, mutują i uodparniają się na leki. Mniej więcej co 20 minut powstaje na świecie nowe pokolenie bakterii, a w 1 godzinę z 1 tylko komórki tworzy się ich mniej więcej 300. W wojnie z bakteriami stoimy na pozycji przegranej. Trzeba nauczyć się z nimi żyć.
W dniach 25-31 maja 2011 r. trwać będzie Europejski Tydzień Walki z Rakiem, zapoczątkowany w roku 1989, pod przewodnictwem Europejskiej Ligi Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer 2011-2013). Polska aktywnie włącza się w idee promowane przez Stowarzyszenie. Tematem przewodnim kampanii w roku 2011 jest Zdrowy Styl Życia.
Zarówno wśród ludzi młodych, jak i seniorów, wzrasta świadomość prozdrowotna. Coraz większa liczba osób może poszczycić się wykonywaniem regularnych, podstawowych badań laboratoryjnych. Wizyta w laboratorium medycznym to już nie tylko obowiązek, ale świadomy wybór i dowód troski o własne zdrowie.
Tradycyjnie wraz z Nowym Rokiem podejmujemy noworoczne postanowienia porzucenia złych nawyków i zadbania o siebie. Każdy zastanawia się co warto zmienić, aby kolejny rok był lepszy od mijającego.
W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego ze środków finansowych Ministra Zdrowia - jednego z zadań Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, 1 października br. ruszyła pilotażowa kampania pn. „Polecam Mammografię!".
W dniach 18 - 20 marca na terenie województwa małopolskiego i śląskiego odbywać się będą „Dni Dobrych Nawyków" - bezpłatne konsultacje alergologiczne, gastrologiczne, kardiologiczne oraz urologiczne.
Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami.
Wspomaganie odporności warto rozpocząć zanim dopadnie nas fala przeziębień i grypy. Zwłaszcza w świetle ostatnich zagrożeń - w czasie wzmożonej zachorowalności nasz organizm potrzebuje naturalnego wzmocnienia.
By zmienić niepokojące statystyki umieralności z powodu nowotworów Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina. jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem