Ludzie preferują proste wyjaśnienia każdej sytuacji, co ma związek z ich chęcią efektywnego wykonywania zadań, mówią eksperci z University of Waterloo.
Kiedy jesteśmy przygnębieni, mówimy, że świat wydaje się szary - nowe badania sugerują, że skojarzenia, jakie tworzymy między emocjami a kolorem, to nie tylko zwykła metafora. Jak się okazuje, odczuwanie smutku rzeczywiście może zmienić sposób, w jaki postrzegamy barwy. Uczeni odkryli, że osoby, u których wywołano smutek, były mniej dokładne w identyfikowaniu kolorów na osi niebiesko-żółtej niż ci, którzy czuli się rozbawieni lub cechowała ich neutralność emocjonalna.
Ruch pomaga nam twórczo myśleć. To spostrzeżenie nie jest nowe, ma ponad 2 tysiące lat i było już znane filozofom starożytnej Grecji.
Choć ciągle zbyt mało ludzi regularnie ćwiczy, odnotowywany jest także odmienny problem związany z aktywnoscią fizyczną. Niektórzy nie tylko przestrzegają zaleceń dotyczących poziomu wysiłku fizycznego, ale wręcz windują stawiane sobie cele w tym zakresie.
Istnieje związek pomiędzy poziomem ciśnienia krwi w średnim i dojrzałym wieku oraz ryzykiem rozwoju demencji na starość.
To, jak oddychasz, ma wpływ na twoją pamięć, mówią szwedzcy uczeni z Karolinska Institutet. Wdech i wydech przez nos może wzmocnić proces zapamiętywania.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca