W przypadku niektórych chorób procesy leżące u ich podstaw mogą rozpocząć się na wiele lat przed diagnozą. Jak się okazuje, u osób, u których w kolejnych latach rozwija się stwardnienie rozsiane (multiple sclerosis, MS), ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak depresja, zaparcia i infekcje dróg moczowych na pięć lat przed MS jest wyższe w porównaniu z osobami wolnymi od wspomnianej choroby.
Dyspareunia to zaburzenie seksualne objawiające się bolesnym lub utrudnionym współżyciem płciowym. I choć dolegliwość ta nierzadko bywa przyczyną poważnych konfliktów osobistych i lęków, wciąż niewiele pacjentek decyduje się na rozmowę o swoim problemie z lekarzem. Takie podejście to oczywiście błąd, bowiem w tym wypadku przerwanie milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia.
Częste sprawdzanie poczty elektronicznej, przełączanie aplikacji i częstsze oglądanie filmów, granie oraz prowadzenie rozmów - taki sposób korzystania z Internetu obserwuje u osób cierpiących na depresję.
Zdrowie seksualne jest ściśle związane ze zdrowiem psychicznym. Seksualność to sfera doznań cielesnych oraz związanych z nimi emocji, myśli, zachowań. Zdrowie seksualne zależy od naszej samooceny, tego czy akceptujemy siebie, czy świadomi jesteśmy tego, co przeżywamy, czego pragniemy. Zależy też od tego, czy potrafimy komunikować nasze potrzeby partnerowi, dostrzegając jednocześnie, czego on potrzebuje. W ten, między innymi, sposób zdrowie psychiczne łączy się ze zdrowiem seksualnym, a problemy dotyczące jednego z nich oddziałują na drugie.
Lęk przed pokazaniem niedoskonałości, brak akceptacji siebie i swojego ciała powoduje, że wiele osób, zarówno kobiet i mężczyzn, odczuwa wstyd, gdy ma się rozebrać przed swoim partnerem. Wraz z upływem czasu, gdy ciało się zmienia z wiekiem, uczucie to może się pogłębiać. Czasem wstyd jest na tyle silny, że powoduje wręcz całkowite wykluczenie z życia seksualnego.
Nowe badania z udziałem osób starszych dowiodły, że w przypadku mężczyzn dobrym pomysłem jest powierzenie innym swoich seksualnych problemów - to zmniejsza u nich stres i przygnębienie. Co zaskakujące - u pań takie rozmowy okazują się nie mieć charakteru terapeutycznego.
Wiek średni to czas wielkiego przełomu. Zmiany dokonują się na wszystkich możliwych płaszczyznach - fizycznej, psychicznej oraz społecznej, a menopauza i andropauza to nieodłączne części tych przemian.
Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, w jej organizmie obniża się poziom hormonów płciowych, co powoduje zmniejszenie aktywności seksualnej.
24 kwietnia w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolska Debata o Zdrowiu Seksualnym. Wezmą w niej udział autorytety polskiej kultury, sztuki, polityki i medycyny. Eksperci będą rozmawiać o kwestiach zdrowia seksualnego z perspektywy specjalizacji, które reprezentują i dyskutować z zebranymi gośćmi.
Wiek dojrzały i związane z nim niedogodności są trudnym wyzwaniem dla mężczyzn. W Polsce, inaczej niż w krajach zachodnich, na razie mało mówi się o problematyce tzw. andropauzy, czyli męskiego przekwitania.
Niedawno w całej Europie prowadzona była kampania poświęcona tematom zdrowia seksualnego. Akcja odbyła się już po raz czwarty z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej – w Polsce patronowało jej Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej. Tegoroczna kampania połączona była z premierą specjalnego testu, za pomocą którego mężczyźni będą mogli samodzielnie i w domowych warunkach sprawdzić, czy mają zaburzenia erekcji oraz wstępnie ocenić ich przyczynę.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca