1-go maja obchodziliśmy Święto Pracy, w Polsce celebrowane jest przez ludzi socjalistycznej proweniencji o 1890 roku. W PRL-u było wielkim świętem, obecnie dla wielu jest kontrowersyjne. Pomijając jednak polityczne uwarunkowania i dyskusje, 1 maja skłania też do refleksji na temat pracy. Jak postrzegamy aktywność zawodową, czego od niej oczekujemy, czego się boimy?
„Patrzę w przyszłość (i przeszłość) z uśmiechem i radością" to nie tylko tytuł książki, którą stanowi tzw. wywiad rzeka z Janem Kobuszewskim, to postawa życiowa i próba podsumowania dotychczasowych osiągnięć prywatnych i zawodowych znanego aktora. 19 kwietnia Kobuszewski skończył 75 lat, od ponad pięćdziesięciu lat dzięki wyjątkowemu talentowi komicznemu rozbawia publiczność teatralną i telewizyjną.
Opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia" dwadzieścia lat po rozpoczęciu obrad Okrągłego Stołu Polacy mają zdecydowanie częściej pozytywny, niż negatywny stosunek do zawartych tam porozumień. Trzeba jednak podkreślić, że blisko co trzecia dorosła osoba podchodzi do tego wydarzenia obojętnie.
14 stycznia o godz. 16.00 w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Kultura i tożsamość. Colloquia Gdańskie”. Jego tematem będą (De)mitologie PRL-u.
„Ile waży koń trojański?” to najnowszy film twórcy m.in. takich kultowych komedii jak „Seksmisja”, „Vabank” czy „Kiler” Juliusza Machulskiego. Film zrealizowany w koprodukcji z Telekomunikacją Polską pojawi się na ekranach kin 26 grudnia.
W piątek, 28 listopada, w Centrum Kultury Bemowo odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu „Taneczne Kawiarenki”, tym razem pod hasłem „Prywatki, festiwale, dyskoteki - w kinie i w realu”.
Na rynku ukazał się właśnie zbiór tekstów Stefanii Grodzieńskiej „Kłania się PRL”. Znajdziemy tu felietony, humoreski i skecze autorki z lat 40-, 50- i 60 – tych. Książkę wydał Instytut Wydawniczy Latarnik.
„Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki sondażu „Spojrzenie na miniony wiek w historii Polski” przeprowadzonego w październiku przez CBOS. Wynika z niego, że ankietowani mający więcej niż 65 lat za najlepszy okres w dziejach Polski uznają czas PRL – u (lata 1945 – 1989). Takiej odpowiedzi udzieliło aż 40 proc. badanych z tej grupy wiekowej.
Zdjęcia do najnowszego filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa” rozpoczynają się 8 sierpnia we Wrocławiu. To pierwsza w Polsce próba fabularnej dokumentacji czasu stacjonowania wojsk sowieckich w naszym kraju.
Kancelaria Prezydenta poszukuje kobiet, którym przymusowo odebrano dzieci. Lech Kaczyński chce się z nimi spotkać w Dniu Matki. Jest to już kolejna inicjatywa prezydenta w ramach prowadzonej przez niego polityki historycznej.
"Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej" autorstwa Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jeszcze przed swoim powstaniem budziła liczne nadzieje i równie liczne kontrowersje. Jest ona efektem prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB, a jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.
Pani Dorota Sabina mieszka w jednopokojowym mieszkaniu, gdzie nie ma kanalizacji, gazu, a nawet łazienki. Obecnie nikt już nie pamięta, że to właśnie ta kobieta 45 lat temu była trzydziestomilionowym obywatelem PRL-u - informuje radio RMF.
Od 29 lipca do 6 sierpnia w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu odbędzie się przegląd „Mar(k)s atakuje! czyli komunistyczne filmy s-f”. Jest to pierwsza w Polsce próba syntetycznego przedstawienia fenomenu socjalistycznego filmu science-fiction.
Propaganda PRL-u: najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe to zbiór wybitnych dzieł polskiego dokumentu lat 40-tych i 50-tych. Całość z dzisiejszego punktu widzenia jest zabawnym wspomnieniem minionej epoki. Kompilacja ta pokazuje absurdalną rzeczywistość wczesnych lat PRL-u. Nieprzypadkowe jest skojarzenie z "Misiem" Stanisława Barei - tyle tylko, że "Miś" to fabuła a Propaganda PRL- u: najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe to czysty autentyk, absurd, zdziwienie i komizm w najwyższym stopniu.