Podwójna dawka humoru - najzabawniejsze podróże Manna i Materny. Prywatne wspomnienia duetu, który stworzył niezapomniane programy, m.in. MdM, Za chwilę dalszy ciąg programu i M kwadrat.
Warszawska Kinoteka Seniora zaprasza w tym tygodniu na nowy polski film "Kret". W obsadzie między innymi: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak.
Kilkadziesiąt lat PRL-u całkowicie odmieniło polską rzeczywistość. Wydawnictwo G+J prezentuje książkę, dzięki której czytelnik pozna nieznane historie epoki socjalizmu - Sekrety PRL-u.
Na plakacie widnieje Borys Szyc uchwycony w biegu, a w tle zacięta twarz Mariana Dziędziela oraz hasło "nie uciekniesz przed przeszłością". Kto jednak spodziewa się opowieści w stylu Jasona Bourne'a będzie zawiedziony.
Czesław Kiszczak, oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r., został uniewinniony.
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet budzi wśród Polek różne uczucia. Większość pań (aż 65%) lubi ten dzień, a 70% uważa go za ważny - wskazuje. Wydaje się więc, że świętowanie Dnia Kobiet mocno wpisało się w polską tradycję.
PRL to nie tylko kopalnie i stocznie. To nie tylko Solidarność i walka z systemem. To także "zwyczajny" okres, w którym ludzie kombinują, oszukują, kantują i się zakochują.
W czasach PRL-u samochód dla zdecydowanej większości Polaków był marzeniem. Po drogach jeździły warszawy, syrenki, fiaty 125 p i 126 p, polonezy, a wołgi robiły za eksluzywne limuzyny. Ale przecież można było też dostrzec inne marki – o tych wszystkich autach pisze Tomasz Szczerbicki w bogato ilustrowanej książce „Samochody w PRL-u” (wydawnictwo Vesper). Zapewne wielu czytelników z sentymentem sięgnie po tę publikację.
22 lipca 1955 r zakończono budowę warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Trzy lata temu budynek, wybudowany jako "dar narodu radzieckiego dla polskiego", został wpisany do rejestru zabytków.
Bohaterem opozycji demokratycznej w Polsce jest przede wszystkim pierwszy przywódca NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa - wybika z badań CBOS. Jego nazwisko wymieniła niemal połowa respondentów pytanych o osoby będące dla nich autorytetami opozycji demokratycznej w PRL. Jest to wynik tym bardziej znaczący, że pytanie miało formułę otwartą – ankietowani nie wybierali nazwisk z gotowej listy, ale sami je podawali.
Dziś w Gdańsku zmarł w Gdańsku ksiądz prałat Henryk Jankowski. Miał 74 lata.
64 procent Polaków jest przekonanych, że w latach 1980 - 1981 "Solidarność" była ruchem wyrażającym interesy całego społeczeństwa. Znacznie mniej osób uważa, że reprezentowała ona wtedy partykularne interesy związkowe (14 proc.) lub dbała jedynie o sprawy swoich działaczy (11 proc.). Obecna działalność związku postrzegana jest zupełnie inaczej. Blisko połowa badanych (47 proc.) sądzi, że promuje on przede wszystkim interesy swoich działaczy, ponad jedna czwarta (27 proc.) uważa, że związek ten walczy o prawa swoich członków, a tylko co jedenasty (9 proc.) - że ma na uwadze interesy całego społeczeństwa.
Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja „Ręczna robota" to rasowy kryminał osadzony w realiach schyłkowego PRL. Blisko 400 stron doskonałej zabawy - nie tylko dla miłośników filmów Barei i fanów komiksów z kapitanem Żbikiem.
Walka o wolność wpisana jest w naszą historię. Jak pokazuje obraz "Beats of Freedom - Zew wolności" odbywała się ona nie tylko w okopach i na froncie, lecz także na scenie.
W najnowszym Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej opublikowano pochodzący z archiwum STASI dokument jednoznacznie wskazujący na fakt zwerbowania w 1952 roku Wojciecha Jaruzelskiego w celach kontrwywiadowczych. Ówczesnego podpułkownika Jaruzelskiego zwerbował kpt. Informacji Wojskowej Czesław Kiszczak.