Na finał urodzinowego tygodnia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wystąpią Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Koncert z okazji z okazji 60-lecia PKiN odbędzie się 25 lipca na placu Defilad.
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
W Warszawie, w wieku 82 lat zmarł dzisiaj Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w rządzie Rakowskiego. Był autorem ustawy o działalności gospodarczej z 1988 roku, która pozwoliła na szybki rozwój polskiej przedsiębiorczości.
28 lutego mija 33 rocznica wprowadzenia kartek na mięso i wędliny. Żyliśmy z nimi przez 8 lat - do końca lipca 1989 roku. Wyliczone możliwości nabywcze wyrobów, narzucone przez Radę Ministrów Wojciecha Jaruzelskiego, miały być podstawą równego podziału w społeczeństwie. Reglamentacja była natomiast zaczynem wielu problemów i nielegalnego obrotu mięsem. Dziś statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada ok. 70 kg mięsa rocznie, czyli o 20-40 kg więcej niż w czasach PRL-u.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zmieniającą z nieskładkowych na składkowe status okresów niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 r., które powstały na skutek represji politycznych. Ustawa znosi także ograniczenia zaliczania do stażu ubezpieczeniowego nie więcej niż 5 lat takich okresów. Dzięki zmianom regulacji możliwy będzie wzrost emerytur i rent opozycjonistów prześladowanych w latach PRL.
Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku, zmarł dziś rano w wieku 86 lat.
Jest znaczącą, ale bardzo kontrowersyjną postacią polskiej polityki i publicystyki. Parał się dziennikarstwem, działalnością polityczną, pisarstwem, biznesem - Jerzy Urban kończy dziś 80 lat.
Czterdzieści lat temu, 6 czerwca 1973 roku, zmontowano w zakładach dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej pierwsze egzemplarze Fiata 126p, z oryginalnych włoskich części. 22 lipca 1973 roku uruchomiono seryjną produkcję Fiata 126p, najpierw w FSM w Bielsku-Białej, a od września 1975 roku także w zakładzie w Tychach.
Joanna Szczepkowska jest powszechnie znaną w Polsce aktorką, pisarką i felietonistką. Dziś kończy 60 lat.
„Buntuję się, więc jestem" Albert Camus. 80 milionów to opowieść o ustroju i czasach bardzo słusznie minionych. I o ludziach, którzy nie chcieli żyć na kolanach.
Popularność mebli i przedmiotów użytkowych z okresu PRL-u to już nie tylko wyraz nostalgii. Coraz częściej dokonuje się prób rehabilitacji ówczesnego designu. Wrocławscy projektanci zafascynowani stylem vintage stworzyli projekt REforma, który ma na celu przywrócenie do życia starych mebli. A meblościanki, obite tkaniną fotele czy nawet stare odbiorniki radiowe i telewizyjne stają się w wielu wnętrzach głównymi akcentami aranżacyjnymi.
Dziś mija 40 rocznica obecności Coca-Coli w Polsce. Coca-Cola pojawiła się w Polsce w 1957 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednak produkcja Coca-Coli w oparciu o licencję rozpoczęła się dokładnie 19 lipca 1972 roku. Gdy karmelowy napój zadebiutował w sklepach, tylko w pierwszym dniu sprzedaży w warszawskim Supersamie i Sezamie, w ciągu zaledwie jednej godziny klienci kupili aż 5760 butelek Coca-Coli.
Wśród premier Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazł się film "Political Dress", najnowsze dzieło twórców "Beats of Freedom". Dokument opowiada o modzie w czasach PRL-u.
PRL, lata osiemdziesiąte. Po artykuły luksusowe, takie jak papier toaletowy, cukier, wyroby czekoladopodobne czy herbatę ustawiają się długie kolejki. Wielu z nas pamięta te czasy. Dzisiaj możemy przeżyć to ponownie, tym razem jednak na wesoło. Wystarczy sięgnąć po grę planszową „Pan tu nie stał!”
Zmarł Wiesław Chrzanowski, marszałek Sejmu I kadencji, kawaler Orderu Orła Białego. Miał 88 lat.