„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa, wypowiedziane 30 lat temu przez aktorkę Joannę Szczepkowską, urosły do rangi symbolu. W ciągu trzech dekad stały się także kontrowersyjne. Jednak sami Polacy w zdecydowanej większości uznają, że przemiany jakie się wówczas zaczęły, są dla nich korzystne.
W Warszawie, w wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski, polski polityk, adwokat i publicysta, premier Polski w latach 1991-1992, obrońca opozycjonistów w czasach PRL, poseł na Sejm RP, Kawaler Orderu Orła Białego.
5 listopada 2018 roku, w wieku 93 lat zmarła Irena Dziedzic, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, twórczyni pierwszego polskiego talk-show Tele-Echo. Informacja o jej śmierci pojawiła się w mediach dopiero dzisiaj, na dwa dni przed planowanym pogrzebem.
To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
"Bunt i pokojowa walka Solidarności to jedyne, obok wielkopolskiego, polskie powstanie, które kończy się zwycięstwem."
„Reguły gry w powojennym świecie przypominały ruletkę. Zwłaszcza tu, w Breslau, królował przypadek." „Wypędzony” to chyba jedyna powieść skupiająca się na czasie gdy miasto to jeszcze nie był Wrocław, a już nie Breslau.
Jest jednym z najpopularniejszych polskich reżyserów. Każdy jego film staje się ważnym wydarzeniem, bo sięga po tematy znaczące, poruszające, niebanalne, tragiczne. Od lat czyni ze swych obrazów lekcje historii, literatury i kultury polskiej. Poza tym jest ceniony za kino autorskie i uważany za współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Andrzej Wajda kończy dziś 90 lat.
W tym roku po raz szósty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony jako święto państwowe. Ma on być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
W Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Czesław Kiszczak. Miał 90 lat.
Opozycjoniści z okresu PRL otrzymają wsparcie finansowe – zakłada to ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która weszła w życie 31 sierpnia 2015 r. Uregulowano w niej zasady udzielania wsparcia finansowego osobom zaangażowanym w działalność antykomunistyczną w latach 1956 – 1989.
Na finał urodzinowego tygodnia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wystąpią Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Koncert z okazji z okazji 60-lecia PKiN odbędzie się 25 lipca na placu Defilad.
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
W Warszawie, w wieku 82 lat zmarł dzisiaj Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w rządzie Rakowskiego. Był autorem ustawy o działalności gospodarczej z 1988 roku, która pozwoliła na szybki rozwój polskiej przedsiębiorczości.
28 lutego mija 33 rocznica wprowadzenia kartek na mięso i wędliny. Żyliśmy z nimi przez 8 lat - do końca lipca 1989 roku. Wyliczone możliwości nabywcze wyrobów, narzucone przez Radę Ministrów Wojciecha Jaruzelskiego, miały być podstawą równego podziału w społeczeństwie. Reglamentacja była natomiast zaczynem wielu problemów i nielegalnego obrotu mięsem. Dziś statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada ok. 70 kg mięsa rocznie, czyli o 20-40 kg więcej niż w czasach PRL-u.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zmieniającą z nieskładkowych na składkowe status okresów niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 r., które powstały na skutek represji politycznych. Ustawa znosi także ograniczenia zaliczania do stażu ubezpieczeniowego nie więcej niż 5 lat takich okresów. Dzięki zmianom regulacji możliwy będzie wzrost emerytur i rent opozycjonistów prześladowanych w latach PRL.