8 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku samolot wiozący na uroczystości katyńskie Prezydenta RP oraz inne najważniejsze osoby w państwie, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęła cała załoga i wszyscy pasażerowie - łącznie 96 osób.
Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli połączonymi izbami Sejmu i Senatu, złożył przysięgę prezydencką, obejmując tym samym urząd Prezydenta RP. Prezydent przejmie dziś również insygnia Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski w Zamku Królewskim, a także zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.
Według oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą prezydentem Polski został wybrany Andrzej Duda, który uzyskał 51,55 procent głosów. Pokonał on w II turze urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, na którego głosowało 48,45 proc. wyborców.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 17:00 wydano 12 194 358 kart do głosowania. Frekwencja na tę godzinę wynosi 40,51 proc.To o ponad 6 proc więcej niż w I turze o tej samej porze.
Trwa II tura wybrów prezydenckich. Lokala wyborcze zostały otwarte o godzinie 7 rano. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 12:00 wydano 5 219 534 zostało wydanych kart do głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Frekwencja na tę godzinę wynosi 17,4 proc. W spisach wyborców znalazło się 29 995 167 osób.
Tematem numer jeden w maju byli kandydaci na urząd prezydenta. O Dudzie i Komorowskim w pierwszych osiemnastu dniach miesiąca pojawiło się aż 68,4 tys. materiałów. To rekordowy wynik.
Według sondażowych wyników pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z wynikiem 34,8 procent. Drugie miejsce zajął urzędujący prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem 32,2 procent. To oni zmierzą się w II turze wyborów. Doskonały wynik zanotował trzeci kandydat - Paweł Kukiz zdobył 20,3 proc. głosów.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 17:00 wydano 10 402 104 kart do głosowania. Frekwencja na tę godzinę wynosi 34,41 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 12:00 wydano 4 408 602 kart do głosowania. Frekwencja na tą godzinę wynosi 14,61 proc. Najwięcej osób poszło już do urn w Małopolsce i na Podkarpaciu, najmniej - na Dolnym Śląsku.
Dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza przed I turą wyborów prezydenckich. Oznacza to koniec kampanii prowadzonej przez kandydatów na prezydenta oraz zakaz jakiejkolwiek agitacji wyborczej.
10 maja odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. O urząd ubiega się 11 kandydatów. Przed wyjściem do lokalu wyborczego warto nie tylko podjąć decyzję, komu oddamy swój głos, ale także zapoznać się z zasadami głosowania.
Im bliżej wyborów, tym media są coraz bardziej przychylne kandydatom walczącym o fotel prezydenta Polski – wynika z najnowszego raportu „Press-Service Monitoring Mediów”. W ciągu pierwszych dwóch tygodni kwietnia na ich temat opublikowano prawie 2 tys. materiałów o wydźwięku pozytywnym - 1 proc. więcej niż w poprzednich 14 dniach. Zaledwie 1,4 tys. to informacje o charakterze negatywnym.
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zarządził wybory prezydenckie i wyznaczył ich datę na 10 maja 2015 r. Oficjalnie rozpoczeła się kampania wyborcza na najwyższy urząd w państwie.
Domy, mieszkania, domki letniskowe, akcje i... łódź Sasanka. Dzięki oświadczeniom majątkowym wiemy, co posiadają prezydenci miast wojewódzkich i skąd mają na to wszystko pieniądze. Średni majątek prezydentów to aż 1 mln 735 tysięcy złotych. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość przekracza 6 milionów złotych. Money.pl przeanalizował oświadczenia 18 włodarzy miast i wyłonił najbogatszą trójkę. Okazuje się, że mają całkiem spore dochody osiągane poza pracą w ratuszach.
3 listopada, w dniu pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego, będzie obowiązywać jednodniowa żałoba narodowa - ogłosił dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski.