Dziś Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie z Kościołów Wschodnich. W Polsce świętują wyznawcy prawosławia oraz grekokatolicy.
Dziś w nocy, po długiej i cieżkiej chorobie, zmarł arcybiskup Jeremiasz, prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wybitny teolog, duszpasterz i współtwórca polskiego ruchu ekumenicznego. Miał 74 lata. Był wieloletnim przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej i rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom". Tegoroczne hasło brzmi „Płomień miłosierdzia”. W ramach akcji sprzedawane sa świece, z których dochód przeznaczany jest na potrzeby dzieci z ubogich rodzin.
Dziś po trzynastej polskiego czasu, w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie po raz kolejny zapłonął ogień. Cud Ognia Świętego ma miejsce raz w roku, w Wielką Sobotę obchodzoną wg kalendarza juliańskiego. Jeśli Święty Ogień nie zejdzie, to bliski jest koniec świata - między innymi to proroctwo powoduje, że zjawisko co roku jest uważnie obserwowane.
W pierwszą niedzielę Adwentu po raz kolejny rozpocznie się ekumeniczna akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W katolickich, prawosławnych i protestanckich kościołach można będzie kupić świece, z których dochód przeznaczony jest na pomoc najuboższym dzieciom.
W pierwszą niedzielę Adwentu tradycyjnie już rozpoczeło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To dwudziesta edycja akcji charytatywnej organizowanej przez trzy organizacje charytatywne powiązane z kościołami - Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego.
"Podziel serce - pomnóż miłość" - pod takim hasłem odbywa się XIX edycja ekumenicznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W 2011 roku katolicka Caritas, protestancka Diakonia i prawosławny Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec.
Polacy rzadko mają okazję nawiązywać osobiste kontakty z wyznawcami innych religii. Mimo to, na ogół nie mieliby problemów z zaakceptowaniem ich w swoim otoczeniu – jako kolegów i przełożonych w pracy czy też jako najbliższych sąsiadów. Trudniej byłoby im przyjąć wyznawców innych religii do grona swoich bliskich, w roli zięcia lub synowej – wynika z sondażu CBOS. Zdecydowanie najbliżsi Polakom są wyznawcy prawosławia: większość nie miałaby nic przeciwko bliskim rodzinnym relacjom z przedstawicielami tego wyznania. W kolejnym kręgu bliskości znajdują się protestanci i wyznawcy judaizmu – ponad połowa badanych przyjęłaby ich do swojej najbliższej rodziny. Kontrowersyjne za to byłoby małżeństwo dziecka z buddystą, świadkiem Jehowy czy muzułmaninem.
Dziś rozpoczęła się historyczna wizyta w Polsce prawosławnego patriarchy Wszechrusi Cyryla I. Warto w tym kontekście przyjrzeć się, jak po wielu latach dążeń ekumenicznych – zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II – Polacy oceniają obecne stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, jak postrzegają szanse na pojednanie między obydwoma wyznaniami.
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ( 1 Kor 15,51-58). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski.
Ekumeniczno - charytatywny koncert w w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie zainaugurował 18. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. W akcji biorą udział Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławne Dzieło Miłosierdzia ELEOS, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Lśniące w słońcu kopuły cerkwi symbolizujące płomienność modlitwy są bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych z prawosławiem. Szóstą już edycję Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, jedynego festiwalu w Polsce poświęconego tej kulturze otworzy wernisaż wystawy „Cerkwie polskie - obraz przemienionego świata”. To tylko jeden z tematów tegorocznego festiwalu, którego motywem przewodnim będą herezje powstałe na gruncie prawosławia.
Dziś w Krakowie zmarł Jerzy Nowosielski - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, pisarz ikon, filozof i teolog prawosławny. Miał 88 lat.