W powszechnym rozumieniu słowo windykacja jest siedliskiem najgorszych skojarzeń, pomimo, że oznacza dochodzenie własności przy pomocy środków dozwolonych przez prawo. Co robić, gdy do naszych drzwi zapuka windykator? Warto znać swoje prawa i wiedzieć, że dłużnik nie zawsze jest na straconej pozycji.
Nasz pracodawca wpadł w tarapaty finansowe – firma ogłasza niewypłacalność. Co robić w takiej sytuacji? Ten czarny scenariusz może być niestety doświadczeniem wielu z nas. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji szeregowy pracownik jest bezradny. Ważne by znać swoje prawa, co pozwoli uniknąć odprawienia z kwitkiem.
"Poczta Polska jest jedyną firmą, która ma niezbędną infrastrukturę, doświadczenie i kompetencje, by w bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję nadawaną przez sądy i prokuraturę" - takie jest zdanie spółki Poczta Polska, która zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Krakowie wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na obsługę sądów i prokuratur, wygranego przez Polską Grupę Pocztową.
Premier Donad Tusk przedstawił propozycje zmian mających na celu ograniczenie plagi pijanych kierowców na polskich drogach. Kary finansowe, publikacja danych pijanych kierowców, alkomaty w samochodach - takie są plany zmian w prawie.
Dress code to zbiór zasad, które normują sposób, w jaki ubieramy się w pracy. Niewłaściwie dobrany strój może się okazać czymś poważniejszym niż zwykła gafa – niekiedy trzeba będzie liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Skąd pracownik ma wiedzieć jak się ubierać? Co stanie się, gdy pracownik złamie firmowy dress code?
Zostałeś zatrzymany do kontroli drogowej i nie masz pojęcia, jak prawidłowo powinna ona wyglądać? Nie wiesz jakie uprawnienia mają funkcjonariusze drogówki? Sprawdź, jakie prawa i obowiązki mają policjanci i jak trzeba się zachować, aby nie być zaskoczonym w czasie kontroli drogowej.
Podpisując wystawiony przez policjanta mandat, potwierdzamy, że doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego. O takim zdarzeniu chciałoby się szybko zapomnieć, ale wrzucenie mandatu na dno szuflady nie jest dobrym pomysłem. Sprawa w ten sposób nie rozwiąże się sama, a o niezapłaconą należność upomni się Urząd Skarbowy.
Wielu z nas uważa umowy za długie, nieczytelne i skomplikowane. Pewnie z tego powodu, co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt zakładał uniemożliwienie dokonywania aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia lub wad rozwojowych płodu.
W chwili, gdy podpisujemy wystawiony przez policjanta mandat, potwierdzamy, że naruszyliśmy przepisy ruchu drogowego. Wysokość mandatu jest oczywiście zależna od rodzaju popełnionego przez kierowcę wykroczenia. Co jednak, gdy nie zgadzamy się z decyzją funkcjonariusza? Czym skutkuje odmowa przyjęcia mandatu i kiedy jest to możliwe?
Wystarczy chwila nieuwagi, nierówny chodnik i grunt pod nogami staje się bardzo niepewny. Może się zdarzyć, że na skutek przewrócenia się na takim chodniku dojdzie do poważniejszej kontuzji. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa, ponieważ istnieją osoby lub instytucje, które odpowiadają za zabezpieczenie i utrzymywanie użytkowanych powierzchni. To na nich może ciążyć obowiązek wypłaty odszkodowania.
Rynek pracy zdecydowanie należy do tych, którzy oferują zatrudnienie. Konkurencja się zaostrza, a na skrzynki pocztowe przedsiębiorstw przychodzą setki CV. Bywa, że trudną sytuację aplikantów wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co jeśli Twoja umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?
Zimowa aura nie sprzyja jakości polskich dróg, jednak prawdziwy sprawdzian umiejętności kierowcy przechodzą w okresie odwilży. Śnieg topnieje, zwiększa się widoczność, znika lód, zamiast którego pojawiają się ubytki w jezdni – dziury. Zazwyczaj jesteśmy w stanie w porę je dostrzec i ominąć. Co jednak w sytuacjach, gdy po najechaniu uszkadzamy część zawieszenie lub felgę. Jak dochodzić swoich roszczeń?
Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzysta z bezpłatnej informacji prawnej lub konsultacji psychologicznych w dniach 25 lutego - 2 marca 2013 Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Zazwyczaj z zalaniem lokalu mieszkalnego wiążą się wysokie szkody. Przy dochodzeniu odszkodowania przez właściciela zalanego mieszkania, najważniejsze jest ustalenie kto jest sprawcą powstałej szkody. Wcale nie jest takim oczywistym, że sprawcą szkody jest lokator mieszkania położonego powyżej.