W sobotę trzynastego czerwca 2015, na terenie Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana w Gdańsku odbył się trzeci Piknik Seniora. Nadrzędną ideą organizacji Pikniku Seniora jest edukacja obywatelska z naciskiem na podniesienie świadomości praw i zagrożeń.
Seniorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej informacji prawnej - rządowy projekt ustawy o pomocy prawnej znajduje się już w Sejmie. Jednym z najważniejszych celów nowej ustawy jest wprowadzenie możliwości udzielania nieodpłatnej, profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom o niskim statusie materialnym. Pozwoli to zlikwidować istniejącą obecnie barierę finansową, która uniemożliwia osobom niezamożnym korzystanie z doradztwa prawnego na etapie przedsądowym. Ponadto ustawa zawiera przepisy przewidujące prowadzenie infolinii informacji prawnej.
Przeciętnie 29.200 złotych jest winien swojemu dziecku dłużnik alimentacyjny wpisany do Krajowego Rejestru Długów. To nawet kilka lat uchylania się od płacenia. Co prawda w ciągu ostatnich 6 lat spłacalność długów alimentacyjnych wzrosła do kilkunastu procent, ale to nadal daleko do standardów zachodnioeuropejskich. Póki co, alimenty wypłacane są z kieszeni podatników.
Czy zamieszczenie zwykłego zdjęcia na portalu społecznościowym lub blogu może okazać się niezgodne z prawem? Niestety tak, nawet jeśli zamieszcza je sam autor fotografii. Co można publikować nie narażając się na nieprzyjemne konsekwencje?
Leczenie niepłodności, zasady i warunki stosowania medycznie wspomaganej prokreacji, postępowanie z komórkami i zarodkami rozrodczymi oraz procedury bezpieczeństwa – to najważniejsze cele przyjętego dziś przez rząd projektu ustawy o leczeniu bezpłodności. Nowe regulacje szczegółowo określają okoliczności dotyczące dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków przeznaczonych do stosowania w zapłodnieniu in vitro.
Dzisiaj rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
W wieku 71 lat zmarł profesor Piotr Winczorek, wybitny polski prawnik, współtwórca Konstytucji RP.
W sierpniu Rada Ministrów przyjęła projekt zmian dotyczących ustawy Prawo budowlane. Dotyczą one uproszczenia postępowania warunkującego rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Głównym założeniem jest likwidacja pozwolenia na budowę. O zmianach w prawie budowlanym opowiada Grzegorz Witczak, adwokat, dyrektor departamentu nieruchomości w TGC Corporate Lawyers.
Wraz ze wzrostem nasycenia galeriami handlowymi przybywa w naszym kraju pracowników zatrudnionych w handlu. Wielu z nich odpowiada za powierzone mienie - ten rodzaj odpowiedzialności nakładają na sprzedawców przepisy prawa. Jak ochronić się przed ewentualnymi kłopotami?
Dla wielu z nas umowa o pracę na czas nieokreślony jest wymarzoną i najbardziej oczekiwaną formą zatrudnienia. Dla pracodawcy jednak bywa w wielu przypadkach złem koniecznym, głównie z uwagi na długi okres wypowiedzenia umowy. Jakie są zalety, a jakie wady umowy na czas nieokreślony?
Dla wielu z nas telepraca to wymarzona forma zatrudnienia – wygodna, komfortowa i elastyczna ze względu na możliwość pracy „z domu”. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest różowo – podjęcie telepracy niesie za sobą określone konsekwencje prawne. Co wiemy o tej formie pracy? Jakie obowiązki ma szef, a jakie pracownik?
Nadchodzi taki moment w życiu kiedy zaczynamy zastanawiać się co po naszym odejściu stanie się ze zgromadzonym przez nas majątkiem: samochodem, domem, kontem w banku. Zazwyczaj pierwsza myśl to: spiszę testament. I słusznie bo to wciąż najlepszy sposób na uporządkowanie naszych sprawa majątkowych na wypadek śmierci.
Korzystając z wyszukiwarek internetowych musimy mieć świadomość, że ich operatorzy są odpowiedzialni za przetwarzanie naszych danych osobowych. Czy jako osoba fizyczna czy firma możemy domagać się do operatora wyszukiwarki usunięcia danych na własny temat? Jak postępować w takich sytuacjach radzi Marcin Lis, Radca prawny MACC Partner.
W sierpniu tego roku Sejm przyjął zmianę ustawy o prawie spadkowym. Znalazł się tam ważny zapis, którego zadaniem jest ochrona dziedziczących przed zagrożeniem przejęcia po zmarłym długów. Przepis ten wejdzie w życiu po upływie sześciu miesięcy od daty uchwalenia ustawy. Jakie korzyści przewidziano dla spadkobierców?
Chociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.