„Metro” opisało sprawę, z której wynika, że według urzędników samotnym podopiecznym domów opieki, mimo iż płacili składki ZUS, należy się taki pogrzeb, jak osobom bezdomnym.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Praw Osób Starszych, którego główne obchody odbyły się w Helsinkach, zwrócono uwagę, że osoby starsze nierzadko są szykanowane, spotykają się z nadużyciami fizycznymi i mentalnymi, niedostateczną opieką, etc. Temu zagadnieniu poświecono specjalne seminarium.
Jeżeli zostanie uchwalony rządowy projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, wówczas w życie wejdą zapisy, które mówią o bezpłatnej pomocy prawnej dla najbiedniejszych Polaków. Z tego typu pomocy skorzystać będzie mogło rocznie około 300 - 400 tysięcy osób - podaje "Dziennik Polski".
Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że oferowanie pacjentom ryczałtowych środków leczniczych za jeden, bądź kilka groszy, stanowi dozwoloną konkurencję.
Choć polskie prawo wyklucza możliwość sprzedawania przez apteki środków farmaceutycznych przez Internet, unijne prawo nie zakazuje działalności tego rodzaju. Katowicki sąd przyznał, że rozwiązania legislacyjne Unii Europejskiej są wiążące i należy dopuścić prowadzenie wspomnianego handlu, z tym, że zezwolenie dotyczy tylko medykamentów dostępnych bez recepty.
Japońscy emeryci są stanowią bardzo liczną grupę społeczną Kraju Kwitnącej Wiśni. Wśród nich wielu wstępuje na drogę konfliktu z prawem. Najczęściej są to oszustwa podatkowe i ubezpieczeniowe, drobne kradzieże, czy wykroczenia drogowe.
Starsze, samotne osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi czynnościami powinny zwrócić się z prośbą o wsparcie do Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS). Placówki te są w stanie zapewnić pomoc i opiekę, zarówno w domu pacjenta, jak również w klubach samopomocy i domach dziennego pobytu.
Starsi obywatele Filipin cieszą się przywilejami. W 2004 roku przyjęto ustawę, która gwarantuje im między innymi 20 proc. zniżki na zakup leków, towarów i usług.
56-letni Mieczysław Otręba przepracował 35 lat, z tego 22 w ciężkich warunkach, jako kierowca ciężkiego sprzętu. Gdy zachorował na raka ZUS odmówił przyznania mu renty, gdyż w chwili zdiagnozowania choroby był na zasiłku przedemerytalnym.
Ponad połowy Polaków nie stać na poradę prawną. Sytuację tą ma zmienić Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nad której projektem pracuje obecnie Fundacja Academia Iuris.