W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, testamentami.
Polacy w większości wyrażają przekonanie, że w Polsce są zbyt duże nierówności społeczne - wynika z badnia zrealizowanego przez CBOS. Różnimy się jednak w poglądach dotyczących działań mogących zmienić taki stan rzeczy.
Ponad 950 adwokatów i aplikantów adwokackich w blisko 200 miastach udzieli w sobotę bezpłatnych porad prawnych. Już po raz czwarty Adwokatura organizuje ogólnopolską akcję "Adwokacji pro Bono", adresowaną do osób w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Zmarł Tadeusz de Virion, polski adwokat, dyplomata, pierwszy po II wojnie światowej niekomunistyczny ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. Miał 84 lata.
Raiffeisen Bank zastrzegał sobie prawo wielokrotnego obciążania kosztami swoich klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał taką praktykę za niezgodną z prawem, karząc bank na kwotę ponad 2,4 miliona złotych.
Z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2008 r. wynika, że blisko 50 procent Polaków uważa procedury prawne za trudnodostępne dla przeciętnego obywatela. Tyle samo nie potrafi wymienić nazw podstawowych organów wymiaru sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało więc działania informacyjno-edukacyjne, których podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przysługujących obywatelom praw.
Reklama lokaty, która wprowadzała w błąd, stosowanie sprzecznych z prawem postanowień – to praktyki, które zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na rynku usług bankowych. O tym, że są niedozwolone przekonało się niedawno kilka banków.
Wystartował portal "e-Justice" mający na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej. Portal umożliwia dostęp do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.
W sobotę, 15 maja 2010 r. w godzinach 9 -15 ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich we wszystkich województwach będzie udzielało bezpłatnych porad. Organizatorzy szczególnie zapraszają osoby w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o informacji prawnej dla osób fizycznych. Dodatkowo, jeszcze przed wejściem w życie ustawy, minister sprawiedliwości ma wdrożyć pilotażowy program udzielania nieodpłatnej pozasądowej pomocy prawnej.
Znany z życiowych mądrości angielski historyk - Cyril Parkinson - zawsze powiadał, że biurokracja to najlepiej zorganizowana zaraza, która ma to do siebie, że raz powołana dla jakiegoś, nawet sensownego celu, gdy tylko go zrealizuje - co w sumie rzadko się zdarzało i zdarza - będzie nadal istniała i rozwijała się dla samej siebie.
- Nieletni nie mają żadnych problemów z kupnem alkoholu - zapewniali uczniowie III LO w Łodzi, uczestniczący w debacie „Promile nie dla nieletnich", zorganizowanej przez Urząd Miasta Łodzi i firmę Partner Center, organizatora ogólnopolskiej kampanii społecznej pod tym hasłem.
Debatą o tym, co zrobić, aby handlowcy przestrzegali zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim, a młodzież nie sięgała po trunki, zakończy się ogólnopolska kampania społeczna „Promile nie dla nieletnich", prowadzona przez firmę Partner Center.
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Toruniu. Jego organizatorami są tu Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Książnica Kopernikańska. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie... ludzi. Gdzie „poczytać" można taką Książkę? Zaprasza Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.
Z Wiesławą Kempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS na temat procesu przyznawania emerytur, obowiązków osoby ubiegającej się o świadczenie, zobowiązań pracodawcy oraz ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.