Raport zrealizowany w ramach kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa” pokazuje, że 80% Polaków twierdzi, iż zna warunki umowy, jaką zawarli z operatorem. Czy jednak deklaracja ta jest jednoznaczna z posiadaniem faktycznej wiedzy na temat regulaminów usług? Na pytania dotyczące praw i obowiązków użytkowników telefonów komórkowych odpowiada radca prawny Tomasz Grabarek – ekspert kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”.
92-letniej kobiecie nie sprzedano alkoholu, ponieważ nie miała przy sobie dokumentu potwierdzającego jej pełnoletność...
96-letnia Amanda Rice Stevenson z Florydy pobiła smutny rekord - stała się najstarszą morderczynią w historii Stanów Zjednoczonych. Staruszka zastrzeliła 53-letniego bratanka, Johny'ego Rice'a.
Coraz mniej biur podróży narusza prawa konsumentów – wynika z przeprowadzonej przez UOKiK kontroli organizatorów turystyki. Zbadano 171 wzorców umownych stosowanych przez 87 przedsiębiorców z całego kraju. Niezgodne z prawem sformułowania w umowach stosowało dwie trzecie biur podróży, podczas gdy trzy lata temu prawie wszystkie.
To, że rodzice opiekują się swoimi dziećmi jest dla większości z nas faktem oczywistym. Z opieką dzieci nad rodzicami bywa już niestety bardzo różnie. A przecież do takiej opieki zobowiązują na przepisy prawne.
Jakiś czas temu podpisałem umowę kredytową z bankiem, w której spłata miała następować w równych ratach. Teraz bank przysłał mi powiadomienie o zmianie sposobu spłaty. Czy mógł, bez mojej zgody zmienić postanowienia umowy?
Zastrzeganie, że cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy – to wciąż jedna z najczęściej stosowanych przez deweloperów niedozwolonych praktyk. Zgodnie z prawem, gdy przedsiębiorca zmieni istotne warunki umowy, np. cenę oferowanego towaru lub usługi, konsument ma prawo odstąpić od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak nabyć prawa do spadku? Jak uzyskać dofinansowanie unijne? Jak wywalczyć lepsze warunki pracy? Wielu osobom trudno jest poradzić sobie z tymi problemami, więc rezygnują z ubiegania się o swoje przywileje. A przecież odpowiedzi na te pytania może udzielić nam radca prawny.
Po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z przepisami Konstytucji PRL i Konstytucji RP.
Dziś wchodzą w życie akty prawne, na podstawie których większe uprawnienia zyskują strażnicy miejscy oraz kontrolerzy biletów. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lutego rozszerzyło listę wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Nowelizacja Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz przepisów ustawy Prawo przewozowe sprecyzowały z kolei i zwiększyły uprawnienia kontrolerów biletów w tramwajach i autobusach.
W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, testamentami.
Polacy w większości wyrażają przekonanie, że w Polsce są zbyt duże nierówności społeczne - wynika z badnia zrealizowanego przez CBOS. Różnimy się jednak w poglądach dotyczących działań mogących zmienić taki stan rzeczy.
Ponad 950 adwokatów i aplikantów adwokackich w blisko 200 miastach udzieli w sobotę bezpłatnych porad prawnych. Już po raz czwarty Adwokatura organizuje ogólnopolską akcję "Adwokacji pro Bono", adresowaną do osób w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Zmarł Tadeusz de Virion, polski adwokat, dyplomata, pierwszy po II wojnie światowej niekomunistyczny ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. Miał 84 lata.
Raiffeisen Bank zastrzegał sobie prawo wielokrotnego obciążania kosztami swoich klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał taką praktykę za niezgodną z prawem, karząc bank na kwotę ponad 2,4 miliona złotych.