18 października 2015 roku wchodzi w życie długo oczekiwana nowelizacja przepisów Kodeksu Cywilnego, która ograniczy negatywne skutki nabycia zadłużonego majątku. Nowe przepisy sprawią, że spadkobiercy będą mogli spać spokojniej – prawo przewiduje ochronę spadkobierców przed konsekwencjami przejęcia ukrytego zadłużenia.
Sejm przyjął w ostatecznym kształcie nowelizację Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zmieniającą zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Dotychczasowe regulacje przewidują, że spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiaduje się o spadku, może złożyć oświadczenie o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Sejm znowelizował Kodeks cywilny. Nowe przepisy zmieniają zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowelizacja przyjmuje jako domyślny sposób przyjęcia podatku tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.
W sierpniu tego roku Sejm przyjął zmianę ustawy o prawie spadkowym. Znalazł się tam ważny zapis, którego zadaniem jest ochrona dziedziczących przed zagrożeniem przejęcia po zmarłym długów. Przepis ten wejdzie w życiu po upływie sześciu miesięcy od daty uchwalenia ustawy. Jakie korzyści przewidziano dla spadkobierców?
Zdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?