Obowiązek alimentacyjny nie dotyczy wyłącznie rodziców – również dorosłe dzieci mogą zostać zobligowane do utrzymywania ojca czy matki. Wszyscy rodzice, którzy pozostają bez środków do życia, nawet pozbawieni władzy rodzicielskiej, mają prawo wystąpić do sądu o alimenty od swoich dzieci.
Chociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.
Zdarza się, szczególnie w okresie trwania postępowania rozwodowego, że relacje pomiędzy współmałżonkami są trudne. Oczywiście najbardziej tracą na tym dzieci, a jeszcze bardziej, gdy jedno z rodziców wyprowadziło się z „domu". Relacje pomiędzy małżonkami/ byłymi małżonkami bywają tak napięte, że jedno z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu małżonkowi, a pośrednio także jego rodzinie (np. dziadkom).
16 października rusza program darmowych porad prawnych w ramach stworzonej latem Fundacji „Omega Pomagamy". Celem akcji jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza osobom w trudnej sytuacji życiowej, pomocy prawnej.
Władza rodzicielska może kojarzyć się z konserwatywnym poglądem na rodzinę i sprawowaniem „rządów" nad swoimi dziećmi. Tymczasem pojęcie to zostało wprowadzone do „Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego" jako wskazujące na obowiązek otaczania opieką dzieci przez rodziców i dbania o wychowanie oraz dobrobyt podopiecznych.
Termin adopcja wywodzi się z łacińskiego słowa adoptio, oznaczającego przysposobienie i usynowienie. Jest to forma przyjęcia do rodziny osoby niespokrewnionej, oznaczająca uznanie osoby małoletniej za swoje własne dziecko. Przepisy prawne dotyczące adopcji są regulowane kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje szereg warunków, które muszą spełnić osoby chcące objąć opieką dziecko. Adopcja jest trwała i za wyjątkiem szczególnych okoliczności nie można jej rozwiązać.
Jak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.
Kuratela jest rozwiązaniem prawnym regulowanym kodeksem rodzinnym i opiekuńczym oraz m.in. kodeksem cywilnym i karnym. Jest to instytucja zbliżona do opieki, jednak nastawiona w szczególności na ochronę osób i ich majątku w sytuacji, kiedy same nie mogą prowadzić swoich spraw. Wyznaczony przez sąd kurator może sprawować pieczę nad nienarodzonymi dziećmi, małoletnimi osobami, niepełnosprawnymi oraz osobami ubezwłasnowolnionymi całkowicie lub częściowo.
Ustalenie winy, wzajemne oskarżenia i roszczenia oraz konieczność zgody drugiej strony - tak wygląda ciemna strona orzeczenia rozwodu. Aby uniknąć wymienionych problemów, coraz więcej par małżeńskich decyduje się na separację. Warto więc dobrze poznać zasady jej ustanawiania oraz zapytać doradcę o wzajemne prawa współmałżonków.