Zdarza się, że pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do odbycia dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inne przywileje? Wątpliwości wyjaśnia ekspert, Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor Departamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.
16 października rusza program darmowych porad prawnych w ramach stworzonej latem Fundacji „Omega Pomagamy". Celem akcji jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza osobom w trudnej sytuacji życiowej, pomocy prawnej.
Od 1 stycznia 2012 roku wchodzą w życie zmiany w Prawie pracy. Zmieniony został wymiar urlopu macierzyńskiego, skorygowano również zasady wykorzystywania zaległego urlopu. Wzrosło także wynagrodzenie minimalne.
7 października 2010 r. w niektórych sklepach odbędzie się akcja protestacyjna pracowników handlu - strajk włoski. Polega ona na wykonywaniu przez pracowników obowiązków służbowych w sposób skrajnie obowiązkowy zgodnie ze wszystkimi procedurami ustawodawców i pracodawców.
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Pracy liczba pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za pracę jest obecnie dwukrotnie większa, niż w roku ubiegłym. Wyniki przeprowadzonej w tym zakresie kontroli przedstawił na konferencji prasowej, która odbyła się 14 lipca Tadeusz J. Zając, główny inspektor pracy.
Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która weszła w życie 1 lipca, przewiduje zaostrzenie kar dla pracodawców nie przestrzegających prawa pracy.
Wydłużanie się życia ludzi starszych powoduje koniecznosć zmian w dotychczasowym spojrzeniu na status pracowników. Coraz częściej zdarza się bowiem, że nie dzieci a rodzice osoby pracującej wymagają zwiększonej opieki. Tymczasem niemal w żadnym kraju prawo pracy nie przewiduje formy opieki nad starymi rodzicami podobnej do tej, jaką pracująca matka może otoczyć swoje dziecko. Problem okazał się w ostatnich latach szczególnie palący w Stanach Zjednoczonych.