W Paryżu wieża Eiffla, w Londynie London Eye, w Berlinie Brama Brandenburska a w Warszawie Pałac Kultury i Nauki – charakterystyczne obiekty uwieczniamy aparatem fotograficznym. Przestrzeń publiczna wydaje się dobrem każdego z nas. Czy możemy jednak robić zdjęcia dowolnie?
Czy zamieszczenie zwykłego zdjęcia na portalu społecznościowym lub blogu może okazać się niezgodne z prawem? Niestety tak, nawet jeśli zamieszcza je sam autor fotografii. Co można publikować nie narażając się na nieprzyjemne konsekwencje?
Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy decyzję UOKiK – ZAiKS oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich porozumiały się między sobą, ograniczając konkurencję. Sąd utrzymał również kary – obie organizacje będą musiały zapłacić łącznie 1,25 mln zł. Wyrok sądu jest prawomocny.
Premier przyznał, że nie miał racji w sprawie porozumienia ACTA. Poinformował też, że zaproponował Europejskiej Partii Ludowej odrzucenie dokumentu w debacie w Parlamencie Europejskim.
Wczorajsza debata na temat ACTA zakńczyła się po godzinie 21. Jednym z jej rezultatów jest przedstawienie przez rząd zobowiązań dotyczących tego dokumentu i działań przed jego złożeniem do ratyfikacji. Wśród deklaracji znalazła się między innymi taka, że jeśli debata tocząca się w kraju dostarczy dostatecznych argumentów, by nie ratyfikować ACTA , Polska tego nie zrobi
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się debata na temat umowy ACTA. Na spotkanie zaproszone zostały osoby, które zabierały głos w sprawie ACTA - również w internecie a także 100 obywateli, którzy zgłosili sie przez formularz na stronie. Przyłączyć się do niej można również online.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej oświadczył, że proces ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA zostanie zawieszony przynajmniej na okres jednego roku. Zapowiedział też szerokie konsultacje dotyczące nie tylko kontrowersyjnego dokumentu, ale także zmian w polskim prawie związanych z ochroną prawa własności intelektualnej w Internecie.
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek z ministrami: sprawiedliwości, administracji i cyfryzacji, kultury oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Rozmowa dotyczyła umowy ACTA.
Prawdziwa eksplozja informacji o ACTA w polskim Internecie: cztery dni z ACTA w Polsce w liczbach to 11 tysięcy materiałów w sieci, po tysiąc ogólnodostępnych wpisów na Facebooku i Twitterze. Ponad tysiąc razy opublikowane hasło „Stop ACTA” kontra kilkadziesiąt informacji o… Catonymous. Instytut Monitorowania Mediów w ramach projektu Kompas Social Media przyjrzał się gorącemu okresowi w sieci.
Część popularnych serwisów internetowych jutro na pewien czas zamknie swoje serwisy lub zasłoni je specjalnymi bannerami. Wszystko to w ramach protestu przeciwko planowanemu na czwartek podpisaniu przez rząd porozumienia ACTA dotyczącego zwalczania podrabianych towarów i piractwa.
ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich naruszyły prawo – uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na organizacje nałożono kary w łącznej wysokości ponad 1,2 mln zł.