Polska przyciąga coraz więcej dużych zagranicznych inwestorów. To oczywista korzyść dla gospodarki, ale z drugiej strony, rodzi też pewne wyzwania. Pierwszym jest zaproponowanie takich warunków, które będą atrakcyjne i zachęcą do tworzenia w Polsce stabilnych miejsc pracy. Drugim wyzwaniem jest zapewnienie, aby polscy pracownicy zatrudnieni w zagranicznych firmach, które nierzadko są rynkowymi monopolistami, nie byli zagrożeni wyzyskiem czy łamaniem ich praw. Duże inwestycje zagraniczne są potrzebne, ale nie kosztem polskich pracowników – podkreślają eksperci.
Wyrównanie urlopów do 26 dni dla wszystkich pracowników niezależnie od stażu oraz likwidacja umów cywilnoprawnych, które zastąpi całkiem nowa forma zatrudnienia – to najważniejsze założenia proponowanych zmian w Kodeksie pracy. Projekt ma być gotowy w marcu i powiela rozwiązania stosowane w wielu innych krajach Europy. Nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób zatrudnionych na śmieciówkach.
Kalendarz w 2017 roku będzie bardzo korzystny dla pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę – aż 15 dni wolnych i zaledwie 250 dni pracy w skali roku. Bardzo ciekawy układ dni wolnych pozwoli na naprawdę długie weekendy małym kosztem urlopu.
Brytyjska inspekcja pracy oskarżyła producentów filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" o łamanie przepisów bezpieczeństwa na planie filmu. Do sądu nie trafi Disney, lecz brytyjska spółka Foodles Production, która przygotowywała plan superprodukcji w Wielkiej Brytanii.
Sytuacja, w której pracownik oddala się z miejsca pracy przed jej zakończeniem wcale nie musi oznaczać automatycznego zastosowania wobec niego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Sytuacje, w których pracodawca ma do tego prawo są ściśle określone.
W miejscu pracy może dojść do różnych nagłych, niebezpiecznych sytuacji, które zagrażają zdrowiu, a czasem nawet życiu pracownika. Kiedy osoba poszkodowana w wypadku może liczyć na odszkodowanie i jak się o nie ubiegać?
Przed nami sezon na wakacyjne wyjazdy wypoczynkowe. To niezbywalne prawo pracownika – pracodawca nie może pozbawić nas tego prawa, a sam pracownik nie może się go zrzec. Jak wygląda proces nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki jest jego wymiar i kiedy przysługuje?
W tym roku 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych przypada w sobotę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”. Jak tę sytuację reguluje Kodeks Pracy?
Kolejny senior udowadnia, że na naukę nigdy nie jest za późno i to na naukę na wysokim poziomie - 91-letni Hermain Tjiknang właśnie otrzymał tytuł doktora na Uniwersytecie Padjadjaran w Bandung w Inodnezji.
Każdy z nas obawia się zwolnienia z pracy, nic dziwnego zatem, że takie hasła jak: redukcje etatów, czy cięcia kosztów jeszcze wzmagają ten strach. W wielu branżach jeszcze w tym roku zapowiedziano redukcje kadrowe. Zdarza się, że pracodawca chce przeprowadzić zwolnienia grupowe. Na czym one polegają i jakie prawa przysługują pracownikom znajdującym się w takiej sytuacji?
Zdarza się, że pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do odbycia dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inne przywileje? Wątpliwości wyjaśnia ekspert, Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor Departamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.
16 października rusza program darmowych porad prawnych w ramach stworzonej latem Fundacji „Omega Pomagamy". Celem akcji jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza osobom w trudnej sytuacji życiowej, pomocy prawnej.
Od 1 stycznia 2012 roku wchodzą w życie zmiany w Prawie pracy. Zmieniony został wymiar urlopu macierzyńskiego, skorygowano również zasady wykorzystywania zaległego urlopu. Wzrosło także wynagrodzenie minimalne.
7 października 2010 r. w niektórych sklepach odbędzie się akcja protestacyjna pracowników handlu - strajk włoski. Polega ona na wykonywaniu przez pracowników obowiązków służbowych w sposób skrajnie obowiązkowy zgodnie ze wszystkimi procedurami ustawodawców i pracodawców.
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Pracy liczba pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za pracę jest obecnie dwukrotnie większa, niż w roku ubiegłym. Wyniki przeprowadzonej w tym zakresie kontroli przedstawił na konferencji prasowej, która odbyła się 14 lipca Tadeusz J. Zając, główny inspektor pracy.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne