W ciągu ostatnich dwóch lat 4 na 10 Polaków przynajmniej raz potrzebowało konsultacji u prawnika lub porady prawnej. Okazuje się, że nie zawsze po pomoc prawną idziemy do specjalisty. Często korzystamy z informacji znalezionych w internecie, bądź zasłyszanych od znajomych.
Prowadzenie własnej działalności powiązane jest z zatrudnianiem pracowników, realizacją inwestycji czy zawieraniem umów z kontrahentami. Z kolei obowiązujące normy prawne mają znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlatego każda firma, bez względu na jej wielkość, powinna rozważyć współpracę z prawnikiem. Specjalista z wykształceniem prawniczym pomoże nie tylko w sporządzeniu umowy, która odpowiednio zabezpieczy firmę przed nieuczciwymi kontrahentami, ale również zwróci uwagę na takie szczegóły, które dla osoby bez doświadczenia mogą wydać się błahe.
Przed nami kolejny, już 15. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 22 lutego – 27 lutego 2016 r. Bezpłatna pomoc będzie udzielana między innymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00 będą w nich pełnione dyżury specjalistów.
Ostatnie badanie European Trusted Brands przeprowadzone przez Reader’s Digest pokazuje, że Polacy mniej ufają przedstawicielom zawodów prawniczych. W 2011 roku sędziom ufało 52 procent ankietowanych, a w tym roku było to już tylko 31 procent respondentów. Okazuje się, że w ciągu dwóch ostatnich lat odnotowujemy wyraźny spadek zaufania do prawników.
Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” prowadzi w Warszawie Centrum Informacji i Doradztwa dla ofiar prześladowań nazistowskich w Polsce. Centrum działa w ramach Sieci Informacji, Doradztwa i Integracji (SIDI). W Centrum osoby represjonowane w czasie II wojny światowej oraz ich najbliżsi do stycznia 2011 otrzymają informacje o możliwościach uzyskania pomocy socjalnej, medycznej i prawnej z instytucji publicznych i prywatnych.
Kiedy już zdecydujesz się na rozwód, trudnym może być planowanie kolejnych kroków. Oto kilka propozycji, jak przetrwać ten trudny czas, czasem oczywistych, a jednak rzadko artykułowanych.
Poznańska Fundacja Familijny Poznań uruchomiła telefon zaufania dla seniorów. Starsze osoby mogą korzystać z pomocy psychologa i prawnika. W sytuacji, gdy problem jest bardziej skomplikowany są zaś zapraszane do biura Fudacji.