Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do Prezydenta RP zwrócił się z prośbą o rozważenie zainicjowania odpowiednich zmian legislacyjnych, w tym możliwości zmiany Konstytucji, która w obecnym brzmieniu pozbawia osoby ubezwłasnowolnione praw wyborczych.
Za trzy miesiące, 7 czerwca, będziemy wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W skargach kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich osoby niepełnosprawne informują o utrudnieniach uniemożliwiających im udział w wyborach.
17 lutego Senat przyjął ustawę umożliwiającą polskim wyborcom głosowanie przez pełnomocnika, a także wydłużającą czas trwania wyborów do dwóch dni. Są to rozwiązania, które ułatwią osobom niepełnosprawnym i mającym ponad 75 lat wzięcie czynnego udziału w wyborach.
Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają przedstawić Kodeks wyborczy, którego celem jest zebranie przypisów wyborczych i rozszerzenie ich o nowe sposoby oddawania głosów: korespondencyjnie, przedterminowo, przez pełnomocników wyborczych oraz Internet.