Rozpoczął się Kongres „Obywatel Senior", odbywający się jako jedno z wydarzeń promujących Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Ponieważ liczne społeczeństwa się starzeją, coraz większa rzesza ludzi starszych stanowi nową „siłę społeczną". Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto ma przypominać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka.
Jednym z planowanych priorytetów prof. Ireny Lipowicz, nowego Rzecznika Praw Obywatelskich będzie przestrzeganie i ochrona praw osób starszych. Dziś odbyła się pierwsza konferencja prasowa Rzecznika Praw Obywatelskich.
Gazeta Wyborcza opublikowała wyniki sondażu dotyczącego opinii Polaków na temat starości. Wynika z niego, że nadal jesteśmy narodem bardzo konserwatywnym, szczególnie jeśli chodzi o stosunek do pań po 60-tce.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
25 czerwca br. powołano do życia Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych, który skupia posłów i senatorów wszystkich opcji reprezentowanych w polskim parlamencie. Jak podkreślają w opublikowanym apelu jego członkowie, ich celem jest monitorowanie sytuacji polskich seniorów pod kątem przestrzegania ich praw.
Podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych - 1 października - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostanie zorganizowany Dzień Seniora. Osoby starsze będą mogły skorzystać w tym dniu z porad specjalistów ZUS, uczestniczyć w forum ekspertów, jak również otrzymać specjalnie przygotowane materiały informacyjne.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w niedzielę, 30 września, w Warszawie odbędzie się piknik w Ogrodzie Saskim. Patronat nad imprezą objęła Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce opublikowała pracę poświęconą problemowi dyskryminacji osób po 50 roku życia. Jest ona efektem projektu „Stop dyskryminacji osób starszych” sfinansowanego ze środków UE, realizowanego przez ARP i organizacje seniorskie z ośmiu polskich miast. Zamieszczono w niej analizy ekspertów i opinie osób starszych na temat dyskryminacji wiekowej w społeczeństwie, na rynku pracy i w służbie zdrowia.
W ciągu ostatnich kilku lat w polityce UE dokonał się duży postęp w zakresie promowania zasady równego traktowania. Przeciwdziałanie dyskryminacji zostało uznane za jedno z większych wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się Wspólnota Europejska. Dostrzeżono, że dyskryminacja przynosi ogromne straty społeczno-gospodarcze i może okazać się przeszkodą w osiągnięciu ważnych celów UE.