Polska przyciąga coraz więcej dużych zagranicznych inwestorów. To oczywista korzyść dla gospodarki, ale z drugiej strony, rodzi też pewne wyzwania. Pierwszym jest zaproponowanie takich warunków, które będą atrakcyjne i zachęcą do tworzenia w Polsce stabilnych miejsc pracy. Drugim wyzwaniem jest zapewnienie, aby polscy pracownicy zatrudnieni w zagranicznych firmach, które nierzadko są rynkowymi monopolistami, nie byli zagrożeni wyzyskiem czy łamaniem ich praw. Duże inwestycje zagraniczne są potrzebne, ale nie kosztem polskich pracowników – podkreślają eksperci.
Praca podczas upałów może być bardzo wykańczająca – zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych. To pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody. Dzięki temu praca może być wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
Nasz pracodawca wpadł w tarapaty finansowe – firma ogłasza niewypłacalność. Co robić w takiej sytuacji? Ten czarny scenariusz może być niestety doświadczeniem wielu z nas. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji szeregowy pracownik jest bezradny. Ważne by znać swoje prawa, co pozwoli uniknąć odprawienia z kwitkiem.
Chyba żaden pracownik nie cierpi, kiedy w czasie pracy przełożony patrzy mu na ręce. Tymczasem - od kiedy nastał kryzys, pracodawcy poza cięciem kosztów, szukają sposobów motywowania swoich pracowników i sprawowania ściślejszej kontroli pracy.
Na konferencji prasowej główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając poinformował, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia za pracę.
W trakcie redukcji zatrudnienia firmy ograniczają się do wręczenia wypowiedzeń, rzadko obejmując zwalnianych pracowników programem ochronnym. Jeśli już decydują się na outplacement, to głównie z troski o własny wizerunek - twierdzą użytkownicy serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Jak informuje ZUS od 1 września osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
Nie tylko ZUS ma prawo sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Prawem takim dysponuje również pracodawca.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 25 sierpnia, premier Donald Tusk przedstawił założenia do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym PIT. Poinformował, że rząd intensywnie pracuje nad zmianami w prawie, które ułatwią życie milionom płatnikom podatku PIT.
22 sierpnia wszedł w życie pakiet antykryzysowy przygotowany przez rząd. Jego najważniejsze założenia przedstawiła Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Pracy liczba pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za pracę jest obecnie dwukrotnie większa, niż w roku ubiegłym. Wyniki przeprowadzonej w tym zakresie kontroli przedstawił na konferencji prasowej, która odbyła się 14 lipca Tadeusz J. Zając, główny inspektor pracy.
19 maja Główny Inspektor Pracy Tadeusz Jan Zając przedłożył Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2008 roku. Efektem działań inspektorów było między innymi wyegzekwowanie dla 150 tys. poszkodowanych pracowników należności na łączną kwotę 104 mln złotych.
W odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich siedmioosobowy skład Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych orzekł, iż zwolnienie pracownika, zarówno kobiety, jak i mężczyzny, tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego stanowi dyskryminację w zatrudnieniu – pisze Gazeta Prawna.