Skrócony czas oczekiwania na usługi medyczne - taki ma być efekt nowelizacji trzech ustaw, z tzw. "pakietu kolejkowego", przyjętych właśnie przez Sejm. Zniesione zostaną między innymi limity w niektórych placówkach onkologicznych, a pielęgniarki i położne otrzymają większe uprawnienia.
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie słuchaczy UTW z urzędnikami odpowiedzialnymi za politykę sprzedaży, rejestracji i refundacji leków. W ramach spotkania uczestnicy mogli wysłuchać wykładu na temat prawa pacjentów do korzystania z tańszych zamienników leków.
Wszyscy narzekamy na rodzimą służbę zdrowia. Nie bez przyczyny, jeśli spojrzeć na naszą rzeczywistość – długie kolejki oczekiwania na zabiegi, problemy z dostępem do lekarzy specjalistów, czy nawet podstawowej opieki zdrowotnej. W tym zamieszaniu łatwo zapomnieć o tym, że mamy swoje prawa. Jako pacjenci mamy pewną dozę przywilejów, z których możemy korzystać, aby zapewnić sobie możliwe najlepsze leczenie.
„Po pierwsze nie szkodzić" - to jedna z podstawowych zasad etyki lekarskiej. Tymczasem Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere donosi, że w polskiej służbie zdrowia odnotowuje się co najmniej 20 tysięcy błędów medycznych w ciągu jednego roku. Mimo to zaledwie 2 tysiące ofiar błędnego podstępowania medycznego dochodzi swoich praw. Okazuje się jednak, że przy odrobinie determinacji i z zastrzykiem fachowej wiedzy, mamy duże szanse na odszkodowanie. Jak je uzyskać?
Świadomość Polaków na temat praw pacjentów jest bardzo niska. Jak wynika z sondażu opinii publicznej na temat praw pacjenta aż 42 procent badanych nie wie nic o prawach przysługujących pacjentowi. Z 50 proc. badanych, które słyszało o prawach pacjenta, zaledwie 20 procent potrafi wymienić choć jedno prawo.
Ruszyła nowa akcja społeczna pt. "Leczyć po ludzku" organizowana przez "Gazetę Wyborczą" oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jej celem jest diagnoza stanu respektowania praw pacjenta w Polsce i promowanie ich przestrzegania.
2 października premier Donald Tusk powołał na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Barbarę Kozłowską.
Jeżeli jest to możliwe i pozwala na to stan zdrowia prosimy, myjcie się przed wizytą w gabinecie lekarskim - apelują polscy lekarze.
Podczas konferencji, która odbyła się w Warszawie 24 czerwca, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski przedstawił raport o swojej korespondencji i kontaktach z Ministrem Zdrowia w sprawie przestrzegania praw obywateli do ochrony zdrowia. Raport dotyczy okresu od 14 lutego 2006 do 30 kwietnia 2009.
We wtorek ogłoszono raport Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej „Dostęp polskich pacjentów do innowacji w ochronie zdrowia”. Zdaniem opracowujących go ekspertów pacjenci w Polsce mają ograniczony dostęp do nowych i ulepszonych technologii medycznych służących przede wszystkim podniesieniu skuteczności leczenia.
Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou dokonała w Brukseli inauguracji kampanii „Europa dla pacjentów”. Wydarzenie to stanowi początek ambitnego projektu Komisji - informuje portal europa.eu.
Na wtorkowym posiedzeniu Sejm uchwalił pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, w skład której weszła także ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Teraz nowe ustawy trafią pod obrady Senatu – pisze Gazeta Wyborcza.
Euro Health Consumer Index (EHCI) jest corocznym rankingiem systemów służby zdrowia w Europie. Nasza opieka medyczna w tym rankingu zajmuje dalekie 27. miejsce, wyprzedzając jedynie Bułgarię i Łotwę. Z tego zestawienia wynika, że polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie.
Każdy z nas jest, bądź będzie pacjentem, warto więc znać przepisy regulujące działanie służby zdrowia. Ustawa, która weszła w życie w 2004 roku, zawiera regulacje prawne dotyczące pacjenta, poniżej przedstawione zostały jej główne rozporządzenia.