Według informacji zebranych przez Amnesty International w 2008 roku na świecie wykonano 2 390 egzekucji w 25 krajach, z czego aż 72 % w Chinach. W Europie kara śmierci jest stosowana jedynie na Białorusi. W 52 państwach wydano w ubiegłym roku 8 864 wyroki śmierci.
Amnesty International i Galeria Kordegarda zapraszają na wystawę fotografii „Prawa człowieka w obiektywie. 60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka". Przedstawia ona 45 fotografii, które zakwalifikowane zostały do drugiego etapu konkursu Amnesty International, o tym samym tytule, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku.
8 lutego Amnesty International zaprasza na Światowy Dzień Jogi. Jest to międzynarodowa akcja szkół, nauczycieli oraz sympatyków jogi mająca na celu skupienie uwagi społeczeństwa na zagadnieniach dotyczących łamania praw człowieka.
9 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie Dzieciak przeciwko Polsce, w którym stwierdził naruszenie przez Polskę prawa do życia. Jest to pierwszy tego typu wyrok dotyczący naszego kraju. Trybunał zasądził na rzecz żony skarżącego 20.000 euro tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Zasady są proste: w tym samym czasie, na podstawie tych samych opisów, tysiące ludzi na całym świecie pisze listy – przez 24 godziny bez przerwy. Każdy list jest ważny i każdy jest wysyłany. W dniach 13 – 14 grudnia odbędzie się dziewiąty już Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.
Konferencja Kościołów Europejskich (ang. Conference of European Churches) celebruje sześćdziesiątą rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Komisja ds. Kościoła i Społeczeństwa CEC przygotowała karty i zakładki do książek z modlitwą i artykułem na temat Deklaracji.
10 grudnia minie 60 lat od uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest ona pierwszą powszechną deklaracją tak szczegółowo określającą prawa i podstawowe wolności człowieka i do dziś stanowi fundament Międzynarodowego Prawa Praw Człowieka.
8 grudnia Amnesty International po raz ósmy organizuje 24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Ta coroczna akcja broni konkretnych osób, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka na całym świecie. W tym roku uczestnicy maratonu będą pisać listy przede wszystkim na rzecz kobiet: obrończyń praw człowieka, prześladowanych za poglądy polityczne czy doświadczających różnych form przemocy.
Od 11 września br. Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" rozpoczyna realizację programu "Starszy Pan, Starsza Pani".