Na Facebooku po raz kolejny pojawiły się deklaracje dotyczące praw autorskich. Osoby wklejające treść tych deklaracji są przekonane, że w ten sposób chronią swoje prawa autorskie. Tym czasem to jeden z tzw. "łańcuszków", który na Facebooku pojawił się już kilka lat temu.
Nie chodzi tu jednak o umiejętności tworzenia przebojów. Odęczne pismo Curta Cobaina, Davida Bowie i Johna Lennona zostało przerobione na czcionkę komputerową.
Paul McCartney zamierza odzyskać prawa do katalogu The Beatles. Basista i wokalista złożył w federalnym sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko firmie Sony/ATV.
Muzycy Queen są sfrustrowani, że Donald Trump po raz kolejny sięgnął po ich przebój "We Are The Champions".
Polska zyskała prawa autorskie do melodii „Czerwone maki na Monte Cassino”. Po śmierci autora i jego żony prawami autorskimi do melodii tej znanej polskiej pieśni dysponowali Niemcy. Oficjalne przekazanie praw do melodii odbyło się dziś w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto, ustanownione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa ale także uświadamianie ludziom konieczności ochrony własności intelektualnej.
Film "Hobbit: Niezwykła podróż" znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia najczęściej ściąganych filmów 2013 roku, które sporządził serwis Flickeringmyth.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji warto przypomnieć sobie zasady i możliwości użytkowania e-booków zgodnie z obowiązującym prawem.
Parlament Europejski 13 września br. przyjął Dyrektywę w sprawie niektórych dozwolonych możliwości wykorzystywania utworów osieroconych. Chodzi o dzieła, które nadal podlegają ochronie, ale ich twórcy pozostają nieznani lub nie ma możliwości, by do nich dotrzeć.
Roger Waters, który po odejściu z Pink Floyd, sądził się z kolegami z grupy o odebranie im prawa do nazwy, przyznał, że nie było to najmądrzejsze postępowanie.
Jak co roku (przynajmniej od kilku lat) 1 stycznia obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej. Tego dnia wygasają prawa autorskie do utworów twórców, którzy zmarli 70 lat temu. W tym roku są to m.in. Virginia Woolf, James Joyce, Marina Cwietajewa, Rabindranath Tagore i Tadeusz Boy-Żeleński.
Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.