W 2022 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Alesiowi Bialackiemu oraz dwóm organizacjom: rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał i ukraińskiemu Centrum Wolności Obywatelskich.
15 lat członkostwa Polski w UE otworzyło przed Polską i Polakami ogrom możliwości. Rozwój infrastrukturalny polskich miast i miasteczek, swoboda podróżowania, kształcenia i pracy w krajach członkowskich, poszanowanie praw człowieka czy ochrona środowiska to tylko niektóre z przywilejów, z których możemy korzystać jako obywatele Europy. Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała zestaw 15 korzyści które wynikają z członkostwa w Unii Europejskiej.
Multidyscyplinarny zespół badawczy wykorzystuje nowoczesne technologie w celu uzyskania nowego rodzaju dowodów na zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka.
4 osoby zostały nominowane do tegorocznej nagrody medialnej Amnesty International Pióro Nadziei.
Od 4 do 13 grudnia w całej Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wydał oświadczenie, w którym pisze, że za wszelką cenę trzeba uniknąć dalszego rozlewu krwi na Ukrainie.
Agnieszka Romaszewska-Guzy, która niestrudzenie prowadzi kampanię na rzecz wolności i demokracji na Białorusi została nagrodzona prestiżowym tytułem Europejczyk Roku 2013 przyznawanym przez Reader’s Digest. Oficjalne wręczenie nagrody odbyło się 24 stycznia w warszawskiej restauracji Villa Foksal. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Podsekretarz Stanu ds. konsularnych i Polonii Janusz Cisek oraz Dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej Barbara Szymanowska.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, iż władze Rosji złamały artykuł 3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje nieludzkiego i poniżającego traktowania - w odniesieniu do 10 spośród 15 osób skarżących Rosję w sprawie śledztwa katyńskiego.
Stowarzyszenie Willa Decjusza ogłosiło 8. Edycję Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 – 2003.
10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Skazywanie ludzi na życie w ubóstwie to łamanie podstawowych praw człowieka i pogwałcenie ludzkiej godności - przypominają organizacje prowadzące kampanię społeczną "Prawa człowieka. Im więcej wiesz, tym więcej możesz".
Według informacji zebranych przez Amnesty International w 2008 roku na świecie wykonano 2 390 egzekucji w 25 krajach, z czego aż 72 % w Chinach. W Europie kara śmierci jest stosowana jedynie na Białorusi. W 52 państwach wydano w ubiegłym roku 8 864 wyroki śmierci.
Amnesty International i Galeria Kordegarda zapraszają na wystawę fotografii „Prawa człowieka w obiektywie. 60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka". Przedstawia ona 45 fotografii, które zakwalifikowane zostały do drugiego etapu konkursu Amnesty International, o tym samym tytule, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku.
8 lutego Amnesty International zaprasza na Światowy Dzień Jogi. Jest to międzynarodowa akcja szkół, nauczycieli oraz sympatyków jogi mająca na celu skupienie uwagi społeczeństwa na zagadnieniach dotyczących łamania praw człowieka.
9 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie Dzieciak przeciwko Polsce, w którym stwierdził naruszenie przez Polskę prawa do życia. Jest to pierwszy tego typu wyrok dotyczący naszego kraju. Trybunał zasądził na rzecz żony skarżącego 20.000 euro tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Zasady są proste: w tym samym czasie, na podstawie tych samych opisów, tysiące ludzi na całym świecie pisze listy – przez 24 godziny bez przerwy. Każdy list jest ważny i każdy jest wysyłany. W dniach 13 – 14 grudnia odbędzie się dziewiąty już Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca