Ubrania mogą nam służyć dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds i specjaliści z Procter & Gamble pokazują, jak pranie odzieży oddziałuje na jej blaknięcie, przebarwienia i oddzielanie się cząstek materiału.
Pranie odzieży powoduje uwalnianie mikrowłókien, ale okazuje się, że jej suszenie jest pod tym względem gorsze - pojedyncza suszarka może wyrzucić do 120 milionów mikrowłókien rocznie, znacznie więcej niż z pralka.
Brudne pranie przyciąga pluskwy. Nie warto zostawiać brudnych rzeczy na wierzchu.
Czy obowiązki w polskich gospodarstwach domowych nadal są dzielone w oparciu o stereotypowe podziały – zadania typowo kobiece i męskie? Czy Polki uważają, że wykonują je lepiej niż ich partnerzy? Według raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, kobiety częściej zajmują się zmywaniem i praniem, mężczyźni bezsprzecznie remontami i pracami naprawczymi.
Nowoczesne pralki pozwalają nam skorzystać z co najmniej kilku trybów prania – m.in. do odzieży po ćwiczeniach, do ubrań kolorowych czy tkanin bawełnianych. Przede wszystkim różni je osiągana podczas cyklu temperatura wody. Kiedy wybrać pranie w 15°C, a kiedy w 90°C?
Dobra, sprawdzona marka i jakość wykorzystanych do produkcji materiałów – to niewątpliwie elementy wpływające na to, jak długo posłuży nam pralka. Warto jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma także to, jak się z nią obchodzimy. Aby wydłużyć żywotność sprzętu wystarczy przestrzegać kilku prostych wskazówek.
Świeżo wyciągnięta z pralki, pachnąca delikatną nutą płynu do płukania odzież budzi uczucie czystości, odprężenia i domowej atmosfery. Jednak detergenty, zapewniające przyjemny zapach i miękki dotyk często zawierają liczne alergeny, które przyczyniają się do powstawania podrażnień skóry i innych reakcji alergicznych. Właściwy wybór proszków i płynów do płukania to nie jedyny element gwarantujący bezpieczne dla zdrowia pranie. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Suszarki do ubrań do niedawna były rzadkością, dzisiaj są coraz popularniejszym sprzętem AGD w naszych domach. Zwiększa się liczba konsumentów, którzy uważają je za wygodne i niezbędne urządzenie. Wokół suszarek narosło jednak sporo mitów, które często nie mają nic wspólnego z prawdą. Poznaj najważniejsze fakty o suszarkach.
Suszysz ubrania wewnątrz mieszkania? Jeśli tak, to czy zastanawiałeś się kiedyś jak wilgoć parująca z mokrej, wypranej odzieży wpływa na Twoje zdrowie? Badania wskazały, że taki proces może podnieść wilgotność powietrza w domu nawet o 30%.To zaś może prowadzić do rozwóju pleśni i roztoczy, które bywają przyczyną przewlekłych alergii czy kataru siennego. Szukając rozwiązania tego problemu warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na suszarnię lub zakupie suszarki elektrycznej.
Pranie i prasowanie nie należą do ulubionych obowiązków Polaków. Producenci odzieży starają się nam pomóc, umieszczając swoje zalecenia na metkach ubrań. Czy potrafimy odczytać te współczesne hieroglify? Praktycznie wszyscy znają dobrze przynajmniej jeden symbol, ale tylko 43% z nas zwraca na nie uwagę i stara się stosować do zaleceń.
W gąszczu firm i modeli pralek dostępnych na rynku, wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki? Czy rodzaj bębna i klasa energetyczna mają znaczenie? Która prędkość wirowania jest najbardziej optymalna?
Robienie zakupów spożywczych, gotowanie i mycie naczyń to statystycznie najczęściej wykonywane przez Polaków obowiązki domowe. Badania wykazały także, że na szczycie rankingu najbardziej uporczywych prac w domu znajduje się prasowanie, które wyprzedza sprzątanie łazienki i mycie naczyń. W tej kwestii kobiety i mężczyźni są zgodni.
Decyzja o zakupie nowego sprzętu AGD – np. pralki – zazwyczaj nie jest prosta. Najpierw zaczynamy wnikliwą obserwację starego automatu, aby upewnić się, że na pewno wymaga wymiany. Jeśli jest bardzo źle, wzywamy fachowca, a jeżeli jego wizyta nie pomaga, analizujemy budżet i podejmujemy decyzję – musimy kupić nową pralkę. Co ma dla nas największe znaczenie przy wyborze takiego urządzenia? Cena, funkcje, a może bezpieczeństwo?
Jest na wyposażeniu każdej łazienki i może przydać się w różnych sytuacjach, nie tylko do ochrony przed próchnicą - przejrzyj niezwykłe zastosowania pasty do zębów.
Pranie – zajęcie, które na stałe wpisało się w nasz tygodniowy domowy grafik. Jeśli mamy dzieci, wówczas wykonujemy je niemal codziennie. Pomimo, iż obecnie proces ten jest całkowicie zautomatyzowany, nieraz narzekamy na to, że należy załadować pralkę, a co gorsza ją opróżnić. Nie pamiętamy już jak to było kiedyś… Przypominamy więc jakich sposobów oraz narzędzi używanych do odświeżania odzieży i pozbywania się uporczywych plam.