W związku z emigracją tak wielu młodych Polaków, pracodawcy coraz chętniej proponują zatrudnienie osób po pięćdziesiątym roku życia.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która weszła w życie 1 lipca, przewiduje zaostrzenie kar dla pracodawców nie przestrzegających prawa pracy.
Uniwersytet Łódzki przeprowadził wśród pracodawców badania ankietowe na temat pracowników powyżej 45 roku życia. Wynika z nich, że najchętniej zatrudnia się takie osoby na stanowiskach wymagających szerokiej wiedzy i wieloletniego doświadczenia – głównie na stanowiskach kierowniczych.
W obliczu rosnących braków pracowników z odpowiednia wiedzą i umiejętnościami, nowozelandzcy pracodawcy muszą zachęcać starszych pracowników do kontynuowania aktywności zawodowej - dowodzą przedstawiciele rządu.
Starsi ludzie chcą pracować nawet po przejściu na emeryturę – wynika z badań przeprowadzonych dla HSBC Holdings. Naukowcy zauważyli, że firmy zaczęły doceniać starszych pracowników. Są oni bardziej doświadczeni i lojalni w przeciwieństwie do tych młodszych.
W Australii ludzi powyżej 65 roku życia jest już ponad 27 proc. szacuje się, że do 2051 roku będzie takich osób ok. 30 proc. Średnia wieku wynosi w tym kraju teraz 36,4 lat. Badania pokazują, że co druga dojrzała osoba, która próbuje znaleźć lub zmienić pracę ma na to szansę.