W najbliższej przyszłości Polska będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie za sobą proces starzenia się ludności. Nadchodzące zmiany demograficzne będą miały ogromny wpływ na rynek pracy.
Pracodawcy, poszukując nowych pracowników, stopniowo zwiększają wymagania. Kandydaci szukają więc nowych dróg podniesienia swoich kwalifikacji. Jakie umiejętności są w cenie? Według danych ESKK, Polacy najchętniej sięgają po kursy językowe, zawodowe (m.in. kursy księgowe) oraz – co ciekawe – komputerowe. Umiejętności informatyczne na rodzimym rynku pracy, choć cenione, nie są bowiem aż tak powszechne.
Współczesny 50-latek nie jest już tym samym, jakiego spotkać mogliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Zadbany, elegancki, bez problemu obsługujący telefon komórkowy i nierzadko na co dzień korzystający z komputera. Choć młodość trwa obecnie dłużej, pracodawcy w Polsce nadal dość niechętnie zatrudniają starszych pracowników.
Z badań przeprowadzonych w sierpniu przez Puls Biznesu wynika, że 61 proc. firm na polskim rynku nie jest w stanie znaleźć nowych pracowników spełniających oczekiwania pracodawców. Najczęściej dotyczy to takich zawodów jak handlowiec, menedżer i inżynier produkcji.
Zatrudnianie osób w wieku 50+ ma wiele korzyści dla pracodawcy, tylko kilka procent firm nie potrafiło podać żadnych korzyści z zatrudniania starszych pracowników - wynika z badania konsorcjum firm PBS DGA i Human Capital Business. Badaniami objęto osoby, które skończyły 50 lat, ale znajdują się w wieku produkcyjnym (kobiety 50-59 lat, mężczyźni 50-64 lata) oraz firmy z województwa mazowieckiego.
Chyba żaden pracownik nie cierpi, kiedy w czasie pracy przełożony patrzy mu na ręce. Tymczasem - od kiedy nastał kryzys, pracodawcy poza cięciem kosztów, szukają sposobów motywowania swoich pracowników i sprawowania ściślejszej kontroli pracy.
„Polska” od najbliższej środy, tj. 21 stycznia, ukazywać się będzie z bezpłatnym dodatkiem „50+ tygodnik pracownika, emeryta, rencisty”. Skierowany jest on do osób po pięćdziesiątce i skoncentrowany na tematyce emerytur i rent.
W 2050 roku połowa ludności naszego kontynentu osiągnie wiek emerytalny. W konsekwencji na europejskim rynku pracy zabraknie ponad 160 milionów pracowników. Wychodząc naprzeciw temu problemowi Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczyna realizację projektu „Zysk z dojrzałości”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem niskiej aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia oraz zmiana podejścia do roli generacji seniorów w społeczeństwie i w gospodarce.
Rozpoczęła się kampania społeczna promująca rynek pracy otwarty dla osób powyżej 45 roku życia. Jest ona realizowana w ramach projektu IW EQUAL „Sojusz dla pracy”. W październiku po raz pierwszy zaprezentowana zostanie publikacja dla pracodawców i związków zawodowych „Pracownicy 45+ w naszej firmie”, dzięki której pracodawcy oraz działy HR poznają dobre praktyki oraz innowacyjne rozwiązania aktywizujące potencjał pracowników w wieku 45+.
Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej realizuje kampanię „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Cel przedsięwzięcia to zniwelowanie stereotypowego spojrzenia na pracujące kobiety powyżej 45. roku życia. Autorzy mają również nadzieję, że podjęta zostanie dyskusja na temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zapewnienia równego dostępu osób różnej płci do zatrudnienia i kształcenia w starszym wieku.
W związku z emigracją tak wielu młodych Polaków, pracodawcy coraz chętniej proponują zatrudnienie osób po pięćdziesiątym roku życia.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która weszła w życie 1 lipca, przewiduje zaostrzenie kar dla pracodawców nie przestrzegających prawa pracy.
Uniwersytet Łódzki przeprowadził wśród pracodawców badania ankietowe na temat pracowników powyżej 45 roku życia. Wynika z nich, że najchętniej zatrudnia się takie osoby na stanowiskach wymagających szerokiej wiedzy i wieloletniego doświadczenia – głównie na stanowiskach kierowniczych.
W obliczu rosnących braków pracowników z odpowiednia wiedzą i umiejętnościami, nowozelandzcy pracodawcy muszą zachęcać starszych pracowników do kontynuowania aktywności zawodowej - dowodzą przedstawiciele rządu.