Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali wyniki swojego raportu.
Małgorzata Kalicińska, autorka popularnej powieści „Dom nad Rozlewiskiem”, została ambasadorką ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej propagującej ideę aktywności zawodowej osób w wieku 50+. - W wieku dojrzałym czas jest naszym sprzymierzeńcem! Trzeba mieć odwagę i cierpliwość oraz dozę determinacji do działani - podkreśla pisarka.
Pracownicy 50+, dzięki swoim umiejętnościom, dojrzałości, kompetencjom i doświadczeniu są bezcennym kapitałem dla każdej firmy. Niestety, mimo że ich sytuacja na rynku pracy się poprawia, w dalszym ciągu przegrywają ze stereotypami dotyczącymi swojej grupy wiekowej.
Przedsiębiorcy zatrudniający seniorów ale także osoby dojrzałe poszukujące pracy otrzymały wsparcie w postaci wiedzy i narzędzi. Publikacja "CzłoWIEK to inwestycja. Podręcznik do zarządzania wiekiem w organizacji", przedstawia szereg rozwiązań, przykładów rozmów, podpowiedzi przede wszystkim dla pokolenia 50+, jak odnaleźć się na rynku pracy, jak wykorzystać swój potencjał, jak szukać pracy.
W Krakowie odbyła się kolejna konferencja regionalna „Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+ - Solidarność Pokoleń”.
51 procent Polaków uważa, że w okresie panowania trudnej sytuacji na rynku pracy to osoby młode powinny mieć pierwszeństwo w dostępie do zatrudnienia przed osobami starszymi - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia, realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.
Rok 2012 zapowiada się dość zróżnicowanie jeśli chodzi o rynek pracy - podaje wiodący portal kariery Monster Worldwide. W nowym roku pojawią się szansę zatrudnienia dla wykształconych kandydatów. Niestety, nie poprawi się sytuacja seniorów.
Parę lat temu gospodarka była w rozkwicie, a zachodnie rynki pracy łatwo wchłaniały rzesze młodych Polaków, szukających tam „lepszego chleba". Wówczas rodzimi pracodawcy zaczęli coraz głośniej mówić o zaletach dojrzałych pracowników. Teraz, kiedy gospodarka jeszcze nie nabrała wystarczającego rozpędu, aby tworzyć liczne miejsca pracy, wydaje się, że pięćdziesięciolatkowie znowu są w odwrocie. Jak długo jeszcze starszy pracownik będzie miał słabszą pozycję w miejscu pracy? A może to sami pięćdziesięciolatkowie ustawiają się w kącie rynku pracy?
Tydzień temu, 20 kwietnia w Urzędzie Miasta Łodzi miała miejsce konferencja poświęcona tematyce zdrowia i dobrostanu fizycznego oraz psychicznego osób starszych. Jej organizatorem była Fundacja Dbam o Zdrowie. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Łodzi. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wykładami, z szeroko pojętej tematyki profilaktyki zdrowia osób starszych.
Zachęcanie rosnącej liczby starszych pracowników do pozostania w zatrudnieniu jest uzasadnione tylko wówczas, gdy równolegle podejmowane są działania zmierzające do utrzymywania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika oraz podnoszenia jego kwalifikacji.
Choć pracodawcy najczęściej deklarują, że w przypadku zatrudniania nowych pracowników nie kierują się ich wiekiem, osoby po pięćdziesiątym roku życia wciąż czują się dyskryminowane na rynku pracy.
17 czerwca w Katowicach odbędzie się konferencja inaugurująca projekt Aktywni 50+ realizowany przez L.GRANT HR Consulting pod nadzorem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jego celem jest obalanie stereotypów dotyczących zatrudniania osób po 50. roku życia.
W dniach 24 – 25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Zysk z dojrzałości”, podczas której zastanawiano się nad niską aktywnością zawodową Polaków po pięćdziesiątce – jej przyczynami, skutkami i możliwościami rozwiązania tego problemu.