Koniec z "syndromem pierwszej dniówki" zakłada wchodząca w życie 1 września br. nowelizacja Kodeksu pracy. Pracodawca i każdy pracownik będzie zobowiązany posiadać umowę na piśmie albo pisemne potwierdzenie jej warunków - jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
W roku ubiegłym inspektorzy pracy przeprowadzili 23,2 tys. kontroli legalności zatrudnienia polskich obywateli, najwięcej w branży handlowej oraz zakładach zatrudniających do 9 osób. Zweryfikowali legalność zatrudnienia 146,5 tys. osób. Kontrolą przestrzegania obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy objęli ponad 363 tys. osób.
Obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, czyli likwidacja tzw. syndromu pierwszej dniówki wprowadza projekt nowelizacji Kodeksu pracy przyjęty przez rząd. Zakłada także konieczność zapoznania pracownika z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej.
31% Polaków nie ma nic przeciwko osobom podejmującym pracę w gospodarce nieformalnej, dla 20% jest to obojętne - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) i SMG/KRC Poland. Znaczna część pracujących nielegalnie to osoby dojrzałe.