Czy wypada zakładać aparat ortodontyczny po czterdziestce? – Nie tylko wypada, ale często trzeba – odpowiada dr Iwona Gnach-Olejniczak, doświadczony ortodonta i stomatolog. Zwłaszcza, że zęby prostuje się nie tylko dla urody, ale przede wszystkim, dla zdrowia.
Olej kokosowy zyskuje na popularności. Jest coraz łatwiej dostępny i wielu uważa, że warto o nim pamiętać robiąc zakupy, bo okazuje się, że jego zdrowotne korzyści są trudne do przecenienia.
Od jakiegoś czasu zielona herbata stanowi prawdziwy dietetyczny hit. Jest szeroko polecana, ponieważ - jak wykazały liczne badania - sprzyja ochronie przed wieloma problemami zdrowotnymi i na różne sposoby pomaga organizmowi lepiej funkcjonować. Zielona herbata może mieć jednak o wiele więcej zastosowań.
Choć jest mocne jak skała – konkretnie jak granit – może je zniszczyć zła dieta, stres i niewłaściwa higiena. Szkliwo zębów, najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, potrzebuje twojego wsparcia, Jeśli o zadbasz o nie, odwdzięczy się i będzie chronić zęby przed próchnicą, ścieraniem i nadwrażliwością.
Szczotkujesz zęby, nitkujesz, płuczesz – czy wiesz właściwie, po co się tak codziennie męczysz? Higiena jamy ustnej ma przede wszystkim oczyścić zęby z płytki nazębnej. Dlaczego płytka jest groźna dla zębów i jak z nią walczyć skutecznie? Podpowiada stomatolog.
Zęby ulegają złamaniom i stają się kruche z bardzo wielu przyczyn. Zwykle to konsekwencja nieleczonych ubytków, które zaatakowała próchnica, ale też uszkodzeń mechanicznych. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii, złamanie zęba nie zawsze musi kończyć się jego ekstrakcją. Ukruszony czy złamany ząb można odbudować, ale wiele zależy od jego stanu, czasu i funduszy, które chcemy na ten cel przeznaczyć.
Efekt jo-jo w jamie ustnej? Wiele wskazuje na to, że z takim zjawiskiem mamy do czynienia dość często. Odkładanie się osadu i kamienia na zębach to nieustannie powracające problemy, których nie da się uniknąć. Zaniedbania higieniczne mogą jednak doprowadzić do poważniejszych problemów np. powracającej próchnicy. Jak ustrzec się przed efektem jo-jo uzębienia?
Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, dlatego dbanie o zęby staje się dla nas coraz istotniejsze. Białe, lśniące zęby to wizytówka tylko niektórych Polaków. Tymczasem stosowna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty to najważniejsze sposoby zapobiegania próchnicy, która prowadzi do powstawania ubytków. To jednak nie wszystko – warto zadbać o właściwą dietę, która może pomóc zapobiegać kłopotom z próchnicą.
Chociaż większość z nas zna podstawowe zasady higieny jamy ustnej, to zaskakuje fakt, że prawie 800 tysięcy Polaków nie posiada własnej szczoteczki do zębów. W naszym kraju tylko co czwarty obywatel ma kompletne uzębienie. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak regularnej higieny jamy ustnej i wizyt w gabinetach dentystycznych.
Jak ważne są dla naszego organizmu zdrowe zęby nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Do wielu powodów, dla których należy szczególnie dbać o stan jamy ustnej, trzeba dodać jeszcze jeden. Skandynawscy naukowcy ustalili bowiem, że istnieje zależność pomiędzy stanem naszego uzębienia, a wydolnością pamięci.
Przed zażyciem leków zwykle studiujemy ulotkę, zwracając uwagę na skutki uboczne wywoływane przez medykamenty. Przede wszystkim interesują nas interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania czy możliwe problemy żołądkowe i dermatologiczne. Zwykle nie zastanawiamy się jednak nas wpływem leków na nasze zęby. Okazuje się jednak, że wiele medykamentów może oddziaływać na stan jamy ustnej.
Niektórzy uważają, że zachowanie dobrego zdrowia wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu. Jednakże istnieje wiele dobrych nawyków zdrowotnych, których „pielęgnowanie" zajmuje zaledwie 60 sekund lub krócej.
Wypijanie do śniadania szklanki mleka przede wszystkim kojarzy się z dzieciństwem, ale warto wrócić do tych nawyków, można dzięki temu poprawić stan zdrowia zębów.
Nowe badania pokazują możliwy związek między zdrowiem jamy ustnej a związanymi z wiekiem problemami ze wzrokiem.
W trosce zarówno o zęby, jak i o linię wiele osób kupuje produkty typu „light” lub „sugar free”. Tymczasem jak się okazuje, produkty te wcale nie mają dobrego wpływu na zęby. Jak dowiedli naukowcy w ostatnich badaniach, chociaż zamiast cukru zawierają one przeważnie ksylitol albo sorbitol, to jednak składniki te mogą obniżać poziom pH w ustach, co także sprzyja erozji szkliwa.