Powszechnie znane są powikłania grożące diabetykom, obejmują one m. in. zaburzenia widzenia, niewydolność nerek, stopę cukrzycową. Do tej listy można jednak dodać również szybszą utratę uzębienia.
Statystyki mówią, że nawet połowa z nas cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Czy wystarczy zainwestować w odświeżające cukierki, by pozbyć się przykrego zapachu z ust? Okazuje się, że halitozy nie warto maskować. Kluczem do pozbycia się kłopotliwej dolegliwości jest odkrycie przyczyny problemu i odpowiednie leczenie. Sprawdź, skąd bierze się nieświeży oddech.
Stres, choroba wieńcowa, nowotwory, niezdrowy tryb życia – to tylko niektóre czynniki, które odpowiadają za problemy z erekcją. Jednak przyczyną zaburzeń potencji mogą być także choroby zębów i przyzębia, o czym, jak pokazują badania przeprowadzone na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii” nie wie, aż 80 procent pacjentów.
Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100 procent czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty. Tymczasem wszelkie nieprawidłowości występujące w jamie ustnej mogą być przyczyną niektórych chorób ogólnoustrojowych – takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy choroba wieńcowa.
Próchnica jest bardzo powszechnym problemem nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, pomimo dużej świadomości i postępu technologicznego. Choroba próchnicowa dotyczy ludzi w każdym wieku, może pojawiać się w pierwszym czy drugim roku życia, ale również w sytuacji, kiedy pacjentowi został już zaledwie jeden ząb. Jednak największe spustoszenie i najtrudniejsze do pokonania następstwa próchnicy dotyczą ludzi młodych.
Limit dziennej dawki kalorii pochodzącej z cukrów nie powinien wyższy niż 10 procent. WHO rekomenduje jednak, by nie przekraczać już 5 proc. całkowitej liczby kalorii.
20 marca już po raz ósmy obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Smile for life” – idea, której misją jest szerzenie świadomości dotyczącej wpływu zdrowia jamy ustnej na zdrowie całego organizmu.
Nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że jemy zbyt dużo cukru. Powinniśmy ograniczyć jego spożycie do zaledwie 5 do 10 procent całkowitej ilości dostarczanych kalorii.
Żucie gumy jest raczej postrzegane jako mało eleganckie i charakterystyczne dla ludzi młodych, ale warto po takie odświeżenie sięgnąć w każdym wieku, bo może ochronić zdrowie jamy ustnej.
Aż 80 procent ludzi na całym świecie cierpi na próchnicę, która zyskała sobie miano najczęściej pojawiajacej się choroby przewlekłej. Przyczyn powstawania tego problemu jest kilka, ale do jej rozwoju trzeba czterech czynników: bakterii, cukru, podatnych zębów i czasu. Oto sześć sposobów na walkę z próchnicą.
Czy wypada zakładać aparat ortodontyczny po czterdziestce? – Nie tylko wypada, ale często trzeba – odpowiada dr Iwona Gnach-Olejniczak, doświadczony ortodonta i stomatolog. Zwłaszcza, że zęby prostuje się nie tylko dla urody, ale przede wszystkim, dla zdrowia.
Olej kokosowy zyskuje na popularności. Jest coraz łatwiej dostępny i wielu uważa, że warto o nim pamiętać robiąc zakupy, bo okazuje się, że jego zdrowotne korzyści są trudne do przecenienia.
Od jakiegoś czasu zielona herbata stanowi prawdziwy dietetyczny hit. Jest szeroko polecana, ponieważ - jak wykazały liczne badania - sprzyja ochronie przed wieloma problemami zdrowotnymi i na różne sposoby pomaga organizmowi lepiej funkcjonować. Zielona herbata może mieć jednak o wiele więcej zastosowań.
Choć jest mocne jak skała – konkretnie jak granit – może je zniszczyć zła dieta, stres i niewłaściwa higiena. Szkliwo zębów, najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, potrzebuje twojego wsparcia, Jeśli o zadbasz o nie, odwdzięczy się i będzie chronić zęby przed próchnicą, ścieraniem i nadwrażliwością.
Szczotkujesz zęby, nitkujesz, płuczesz – czy wiesz właściwie, po co się tak codziennie męczysz? Higiena jamy ustnej ma przede wszystkim oczyścić zęby z płytki nazębnej. Dlaczego płytka jest groźna dla zębów i jak z nią walczyć skutecznie? Podpowiada stomatolog.