Stan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy.
„Przyzwyczajenie to druga natura"? Jeśli w ten sposób usprawiedliwiasz szkodliwe dla zębów nawyki takie jak odkręcanie zębami butelek czy picie napojów gazowanych, lepiej pożegnaj je, jeśli wolisz mieć piękny uśmiech bez kosztownych wizyt u dentysty. Oto 6 nawyków, które niszczą zęby.
Polacy nie dbają o zęby - prawie wszyscy mają próchnicę. Statystyki są bezlitosne. Przeciętny Polak po 35. roku życia ma tylko 21 zębów, chociaż powinien ich mieć 32, a po 65-tce aż jedna czwarta straszy bezzębnym uśmiechem. Ale nie ma skutku bez przyczyny. A tych jest kilka. I co z tego, że każdy z nas wie, że musi zęby szczotkować po każdym posiłku, skoro czyni to zaledwie 7 proc. W tych niechlubnych rankingach panowie wypadają znacznie gorzej niż panie. 11 proc. mężczyzn nie widziało swojego stomatologa od lat, ba! 6 proc. panów od dawna nie widziało nawet szczoteczki do zębów – wynika z danych portalu dentysta.eu.
Codziennie na całym świecie miliardy ludzi wymieniają się miliardami pocałunków. Co to oznacza? Dla nas samych zastrzyk endorfin - hormonów szczęścia i szybsze bicie serca. Czy całowanie równie korzystnie wpływa na nasze zęby? I tak, i nie - jeden niewinny pocałunek to m.in. większe ryzyko próchnicy, którą możemy zarazić się jak grypą lub wirusem opryszczki. Jednak całusy niosą też pewne korzyści dla naszych zębów.
Zdecydowana większość dorosłych Polaków zażywa leki - często nie czytając nawet ulotek. Niestety zarówno te na receptę, jak i bez recepty, niosą za sobą ryzyko wielu działań niepożądanych, w tym skutki uboczne dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Na co warto uważać przy ich stosowaniu? Które leki szkodzą zębom i jak zapobiegać problemom?
Łatwo nabywane nawyki w dłuższej perspektywie mogą być groźne dla naszych zębów. Zwróć uwagę na te zachowania, a uchronisz się przed różnymi problemami stomatologicznymi.
Chociaż próchnica to choroba zębów, podobnie jak inne dolegliwości jamy ustnej, może być niebezpieczna także dla serca i układu krążenia.
Zima to pora roku, kiedy szczególnie należy dbać o zdrowie jamy ustnej. Świąteczne smakołyki, niskie temperatury oraz zimowe sporty mogą narazić na nieprzyjemne dolegliwości oraz niekorzystnie odbić się na kondycji zębów. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, a unikniesz wielu nieprzyjemnych objawów.
Warto mieć w domu aloes, stanowi pomocny składnik zestawu pierwszej pomocy. Żel z liści rośliny pomaga m. in. na oparzenia, oparzenia słoneczne i otarcia. To nie wszystkie lecznicze właściwości aloesu, jest też skuteczny przy problemach żołądkowo-jelitowych i nie tylko.
Zawał serca przez zaniedbane zęby? To jak najbardziej prawdopodobny scenariusz. Badanie fińskich naukowców potwierdza, że nieleczone ogniska zapalne w jamie ustnej mają wpływ na układ krążenia i pracę tętnic wieńcowych, które pompują krew do serca. Najgroźniejsze są te niewidoczne infekcje.
Dla zdrowej cery, nerek czy właściwego trawienia powinniśmy dziennie wypijać minimum 1,5 litra niegazowanej wody. Korzyści z dobrego nawodnienia odczują także… nasze zęby. Powód? Im więcej pijemy wody, tym mniejsze ryzyko próchnicy. To szczególnie ważne latem.
Nawyk obgryzania paznokcie dotyczy wielu ludzi. Bez względu na to czy jest on wynikiem przyzwyczajenia, czy też odczuwania stresu, efekt jest fatalny dla wyglądu dłoni i grozi to różnymi chorobami. Oto, jak można łatwiej pozbyć się wspomnianego „nałogu".
Twoje zęby zaatakowała próchnica lub ukruszył ci się pojedynczy ząb? W gabinecie stomatologicznym możemy znaleźć różnego rodzaju wypełnienia: porcelana, złoto, żywica kompozytowa, amalgamat – które jest najlepsze? Bardzo możliwe, że w przyszłości dostępne będą kolejne ich rodzaje – np. oparte na grafenie, materiale, mogącym znaleźć zastosowanie w elektronice, przemyśle lotniczym, a nawet… kosmonautyce.
Powszechnie znane są powikłania grożące diabetykom, obejmują one m. in. zaburzenia widzenia, niewydolność nerek, stopę cukrzycową. Do tej listy można jednak dodać również szybszą utratę uzębienia.
Statystyki mówią, że nawet połowa z nas cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Czy wystarczy zainwestować w odświeżające cukierki, by pozbyć się przykrego zapachu z ust? Okazuje się, że halitozy nie warto maskować. Kluczem do pozbycia się kłopotliwej dolegliwości jest odkrycie przyczyny problemu i odpowiednie leczenie. Sprawdź, skąd bierze się nieświeży oddech.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem