Poznań, podobnie jak Wiedeń, Praga czy Frankfurt, od lat zachęca do przeżywania świąt w wyjątkowy sposób. Poznańskie Betlejem, które w tym roku odbędzie się po raz dwunasty, rozpocznie się 6 grudnia. To wydarzenie doskonale wpisuje się w światowy trend, widoczny w wielu europejskich miastach.
Teatr to miejsce, które wymaga pokory. Odpowiednia etykieta, wyselekcjonowana tematyka, specyficzna konwencja, wyjątkowy kontakt z publicznością. Wszystkie te kwestie sprawiają, że w teatrze najlepiej czują się dojrzali, świadomi widzowie. Poznańskie teatry również dostrzegają tę zależność, dlatego coraz częściej dostosowują swoją ofertę do osób starszych.
Obchodzony 14 listopada Dzień Seniora to doskonała okazja, by pomyśleć o potrzebach osób starszych. Ciekawą inicjatywą może pochwalić się Miasto Poznań – w stolicy Wielkopolski działają już 2 place rekreacji ruchowej dla seniorów.
Już nie tylko Warszawa będzie mogła się pochwalić nowoczesnym centrum nauki. Grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza z Poznania przygotowała projekt Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi.
Pierniki, Hejnał, Koziołki, Wenecja - kto zgadnie do których miast należą te atrybuty? Jeśli już wiecie, to warto też poznać najciekawsze miejsca i wydarzenia jesieni w tych miastach. Tym bardziej, że polecają je sami prezydenci miast. Na jesienny wyjazd do każdego z tych miast można kupić turystyczny przewodnik, ale prezydencka rekomendacja jest bezcenna.
Osoby starsze wnoszą w życie społeczne wielki kapitał intelektualny, wiedzę i doświadczenie. Nowoczesne i otwarte metropolie uwzględniają potrzeby i oczekiwania swoich seniorów. Również i Poznań - 1 października, w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz poznańskie uniwersytety trzeciego wieku zainaugurowały pierwsze Senioralia.
Wielu melomanów i wielbicieli opery docenia dorobek artystyczny Giuseppe Verdiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedyny na świecie festiwal dedykowany temu włoskiemu kompozytorowi odbywa się w Poznaniu. Już od 20 listopada, przez 10 kolejnych wieczorów, w Teatrze Wielkim wybrzmiewać będą popularne opery w gwiazdorskiej obsadzie. Wszystko to w ramach XI Poznańskich Dni Verdiego.
Lśniące w słońcu kopuły cerkwi symbolizujące płomienność modlitwy są bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych z prawosławiem. Szóstą już edycję Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, jedynego festiwalu w Polsce poświęconego tej kulturze otworzy wernisaż wystawy „Cerkwie polskie - obraz przemienionego świata”. To tylko jeden z tematów tegorocznego festiwalu, którego motywem przewodnim będą herezje powstałe na gruncie prawosławia.
Senioralia to zaplanowany na październik cykl wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym, skierowany do mieszkańców Poznania i okolic, powyżej 50. roku życia. Organizatorami są Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z Partnerami: Towarzystwem Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytetem Każdego Wieku, Akademią Trzeciego Wieku oraz Otwartą Wszechnicą Ekonomiczną „Erga Omnes”.
Poznań, Warszawa i Kraków to miasta o najbardziej zakorkowanych centrach. Średnia dzienna prędkość wynosi tam ok. 20 km/h. Nieco lepiej jest na trasach wjazdowych. Najszybciej można wjechać do Rzeszowa.
Od kilku lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę na Zamku w Poznaniu. Poznańska publiczność może oglądać najlepsze prasowe fotografie świata zaledwie tydzień po światowej premierze w Oude Kerk w Amsterdamie.
Tej jesieni poznańscy seniorzy nie będą się nudzić. Za sprawą Centrum Inicjatyw Senioralnych przez cały październik poznaniacy, którzy ukończyli 50. rok życia, mogą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach i spotkaniach ze specjalistami z różnych dziedzin. Porad udzielają również eksperci z I Oddziału ZUS w Poznaniu. ZUS w Centrum Inicjatyw Senioralnych.
Mediations Biennale odbywa się w Poznaniu po raz drugi. Jego ideą jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej. W tym roku w Biennale weźmie udział blisko 150 artystów z ponad 30 krajów.
Prawie 100 osób wzięło udział w pierwszym bezpłatnym treningu Nordic Walking na poznańskim Morasku. Tych, którzy wakacje planują spędzić w mieście, organizatorzy zapraszają na kolejne spotkania, które odbywać się będą aż do końca sierpnia.
Zawody sportowe, konferencja naukowa, koncerty, warsztaty edukacyjne czy pokaz mody - takie atrakcje czekają na seniorów we wrześniu wrześniu w Poznaniu. Odbęda się tam pierwsze w Polsce targi przeznaczone dla osób powyżej 50 roku życia. Towarzyszyć im będzie cykl imprez pod nazwą Strefa 50+.