Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.
19 kwietnia mija 69 lat od wybuchu powstania w warszawski getcie. Niewielka liczba słabo uzbrojonych żydowskich bojowników stawiła wówczas zbrojny opór niemieckim żołnierzom przeprowadzającym akcję likwidacji getta. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przed Kopcem Anielewicza przy ulicy Miłej.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, gdy ku końcowi chyliła się jego likwidacja przez Niemców. Choć z góry skazane na niepowodzenie, miało stanowić akt buntu wobec niesprawiedliwości i bestialstwa oprawców. Tegoroczne obchody rocznicowe będą obejmowały liczne uroczystości.