Mimo, że pogoda jeszcze nas rozpieszcza, warto już dziś pomyśleć o ochronie naszego organizmu. Jak się przygotować do sezonu grypowego, by już wkrótce cieszyć się złotą polską jesienią? Dziś kilka słów o szczepionkach przeciw grypie.
Tegoroczne szczepionki przeciw grypie trafiły już do hurtowni, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Na rynku dostępnych będzie 1,5 mln dawek. Eksperci zalecają szczepienia przeciw grypie szczególnie w okresie od września do grudnia.
Bezpośrednie koszty grypy wynoszą co najmniej 43,5 mln złotych rocznie, pośrednie koszty grypy są niemal 20-krotnie wyższe niż koszty bezpośrednie i wynoszą co najmniej 836 mln złotych rocznie – wynika z opracowania firmy Ernst & Young „Grypa i jej koszty”.
Kaszel, katar, łzawienie, nieznośny ból gardła. Zapewne niejeden z nas w okresie jesienno-zimowym cierpi na podobne objawy. Czy to już grypa a może tylko przeziębienie? Czy grypa jest groźna i jak należy się przed nią uchronić? Skąd wiadomo jak stworzyć właściwą szczepionkę przeciw grypie na dany sezon?
Na pytania dotyczące najczęściej pojawiających pytań na forach internetowych dotyczących grypy odpowiada prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy z Krajowego Ośrodka ds. Grypy, placówki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.
Obecny sezon grypowy jest znacznie cięższy od kilku poprzednich sezonów z racji większej liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH zgłoszono 213 tys. 908 nowych zachorowań. W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to wzrost o około 60 procent.
Rośnie liczba zachorowań na grypę sezonową. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH od 1 do 7 stycznia 2013 zachorowało na nią ponad 134 tysiące osób, o ponad 27 procent więcej niż w okresie od 23 do 31 grudnia 2012 r. Najwięcej zachorowań wystąpiło w województwach pomorskim oraz mazowieckim. Dużo osób choruje również w łódzkim, małopolskim i wielkopolskim. Do szpitali z powodu podejrzenia grypy lub jej powikłań trafiło w pierwszym tygodniu tego roku niemal 600 osób.
Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirus grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy. W porównaniu z zachorowaniami wywołanymi innymi wirusami, zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny.
Szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim: dzieciom, osobom dorosłym i starszym. Bardzo ważny jest czas podania szczepionki, czyli przed sezonem wzmożonych zachorowań. Pozwali nam to uniknąć grypy, a w przypadku zachorowania objawy są znacznie łagodniejsze. Ponadto szczepionka minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań.
Polacy nadużywają lekarstw, często też łączą ze sobą preparaty, które powinny być zażywane oddzielnie.