Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. W konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie może otrzymać nawet 4 mld zł kary.
Robimy to średnio 18 razy na minutę, 1 080 razy na godzinę i ponad 25 tys. razy w ciągu doby. Oddychanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych, jednak rzadko jesteśmy jej świadomi. Oddech może działać na nas uspokajająco lub pobudzająco, dlatego też inaczej oddychamy podczas wysiłku fizycznego, a inaczej, kiedy chcemy się zrelaksować. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej" ma na celu uświadomić Polakom, jak ważne jest prawidłowe oddychanie i jak może ono wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne, jak i na psychiczne samopoczucie
Zimą przede wszystkim myślimy o tym, aby w naszym mieszkaniach panowało ciepło. Nierzadko zdarza się, że przesadzamy z nadmiernie wysoką temperaturą, która niekorzystnie wpływa na zdrowie. Przebywanie w przegrzanych i suchych wnętrzach prowadzi do wysychania błon śluzowych, przez co wzrasta ryzyko infekcji, zaplenia zatok i oskrzeli. Aby zapewnić optymalny mikroklimat w domu, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
Proces oddychania stanowi podstawową funkcję organizmu ludzkiego. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym oddycha. Azot, tlen, argon, neon, hel, krypton i ksenon – to najważniejsze gazy wchodzące w skład powietrza atmosferycznego. Do tego dochodzi jeszcze dwutlenek węgla, metan, wodór, podtlenek azotu, ozon czy dwutlenek siarki. Rzeczywisty skład powietrza jest bogatszy o elementy wytworzone przez człowieka. Naskórek, włosy, włókna ubrań, tekstylia z mebli i ścian, okruszki z pieczywa, ziemia, pleśń, roztocza, bakterie - to zaledwie krótkie streszczenie tego, co z każdym oddechem trafia do naszych płuc...
Codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Fundacja Arka, we współpracy z fundacją Nasza Ziemia, prowadzi nową edycję kampanii "Kochasz dzieci, nie pal śmieci".