W sobotę 7 sierpnia 2010 r. wylała rzeka Miedzianka rujnując miasto Bogatynia. Zawalone są budynki mieszkalne, zerwane mosty. Dwie osoby zginęły. Zalana została kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i położona niżej część miasta, w sumie ok. 75 procent jego powierzchni. W mieście nie ma prądu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w Bogatyni pracuje 41 zastępów PSP.
Minął właśnie miesiąc od przejścia przez Polskę drugiej fali powodziowej. Obecny w mediach, kościołach, polityce, czy akcjach społecznych temat „wielkiej wody" powoli cichnie. Ludzie odbudowują domostwa, regulują sprawy ubezpieczeń - na nowo układają życie. Powrót do normalności jest jednak niełatwy i to również w tych najbardziej podstawowych obszarach, jak jedzenie i picie. Bezpieczne odżywianie się na terenach popowodziowych może być trudną sztuką. Jak sobie z tym radzić, na co uważać, a czego zdecydowanie unikać - podpowiada Agnieszka Piskała, Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła licytację egzemplarza Konstytucji którą Bronisław Komorowski przekazał po ostatniej debacie z kontrkandydatem na urząd prezydenta - Jarosławem Kaczyńskim. Licytowany jest również album podarowany przez Jarosława Kaczyńskiego, ze znacznie bogatszym zestawem autografów - od podpisu tragicznie zmarłego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, poprzez podpisy Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Bronisława Komorowskiego po Donalda Tuska i oczywiście Jarosława Kaczyńskiego.
Kilka tygodni temu Polskę nawiedziła powódź. Ucierpiały dziesiątki tysięcy osób, wielu ludzi straciło dorobek życia. Dziś powodzianie liczą starty, a władze muszą wyciągnąć wnioski z zaniedbań, które mogły przyczynić się do zalania tak rozległych terenów. Ofiary powodzi proszą, by nie zapominać o nich w związku z tym, że woda opadła, ich szkody są trwałe, a zagrożenie może w przyszłości wrócić. Na apel odpowiedziała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie otrzyma od TVP wsparcia ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Stop Powodziom”, która ma odbyć się 4 lipca. Jerzy Owsiak, prezes WOŚP wystosował do władz telewizji publicznej list otwarty z żądaniem wyjaśnień w tej sprawie.
Rząd przyjął dziś projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Rządowa propozycja przewiduje między innymi preferencyjne kredyty na spłatę zobowiązań bankowych zaciągniętych na remont lub budowę domu, wspomaganie inwestycji dotyczących urządzeń wodnych, zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych osób pracujących w przedsiębiorstwach o wysokich stratach z tytułu powodzi oraz rolników.
Polska Akcja Humanitarna informuje o fałszywych apelach o pomoc dla powodzian, które rozpowszechniane są w Warszawie w formie ogłoszeń rozklejanych np. na przystankach autobusowych.
Z każdym dniem zwiększają się straty spowodowane katastrofalną powodzią w Polsce. Organizacje charytatywne zaczęły już organizować pomoc poszkodowanym. Potrzebne są zarówno pieniądze jak i żywność, środki czystości oraz inne artykuły niezbędne do życia osobom, które w wyniku żywiołu straciły niemal wszytsko. Wkrótce też niezbędne będą środki pozwalające wrócić ofiarom kataklizmu do normalnego życia.
Trwające od soboty na południu Polski intensywne opady doprowadziły do wezbrań rzek i powodzi. Trudna sytuacja utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Podobnie jest także w województwie świętokrzyskim. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że w nocy powinny wystąpić dalsze opady deszczu. Ostrzeżenia nadal obowiązują dla województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego.
Po intensywnych opadach deszczu na terenie województw m.in. małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego doszło do lokalnych podtopień piwnic, garaży, dróg lokalnych, ulic oraz pól - informuje MSWiA. Według aktualnych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekroczono 92 stany alarmowe na rzece Wiśle i Odrze, a w 84 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. Dalsza sytuacja hydrologiczna w kraju zależeć będzie od warunków pogodowych. Z uwagi na intensywne opady deszczu mogą wystąpić lokalne zakłócenia w dostawach prądu.
Straty wyrządzane przez powodzie stale się zwiększają. W ciągu ostatnich trzech lat tylko w województwie małopolskim i świętokrzyskim wyniosły one blisko miliard złotych. Mimo to nadal zaniedbywane są kontrole wałów przeciwpowodziowych oraz konserwacje i utrzymanie strumieni, potoków i przydrożnych rowów. Każda następna powódź może wywołać duże straty - ostrzega NIK.
Premier wezwał na poniedziałek ministrów, wojewodów oraz przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli na naradę w sprawie sytuacji powodziowej.